Okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranışları ile öğretmenlerin inisiyatif alma düzeyi arasındaki ilişki(Kartal ilçesi örneği)
The relationship between quantum leadership behaviors of school principals and teachers' level of taking initiative (The case of Kartal district)
  1. Tez No: 553833
  2. Yazar: MELTEM TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT KORUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kuantum liderlik, yeni bilimin bir kolu sayılan kuantum fiziğinin varsayımlarına dayalı olarak açımlanan modern bir liderlik kuramıdır. İnisiyatif alma davranışı ise bireyin bir işi kendiliğinden başlatması, basiretli olması, engelleri aşması ve öz-yatırımsal faaliyetlerde bulunmasını gerektiren kişisel bir davranıştır. Araştırmanın amacı, resmi ortaokullarda çalışan öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranışları ile öğretmenlerin inisiyatif alma düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bunun yanında öğretmenlerin farklı demografik özelliklerine göre okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranışlarına ilişkin görüşleri ve öğretmenlerin inisiyatif alma davranış düzeyleri incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama deseninde betimsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Kartal ilçesindeki resmi ortaokullarda görev yapan ve basit tesadüfî örnekleme yöntemi ile belirlenen 306 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla“Okul Yöneticilerinin Kuantum Liderlik Davranışları Ölçeği”ve“Eğitim Örgütlerinde İnisiyatif Alma Davranışı Ölçeği”olmak üzere iki ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız t-testi, ANOVA, Levene's testi ve LSD çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre okul yöneticilerinin kuantum liderlik davranış düzeyinin öğretmenlerin inisiyatif alma davranış düzeyi ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda yapılan tartışma ve yorum neticesinde hem politika yapıcı ve uygulayıcılara hem de diğer araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Quantum leadership is a modern leadership theory based on assumptions of quantum physics, which is regarded as a new branch of science. Initiative-taking is a personal behavior that involves in initiating something voluntarily, being prudent, overcoming obstacles and performing self-investment activities. The aim of the study is to determine the relationship between school principals' quantum leadership behavior and teachers' initiative-taking behavior based on the opinions of teachers working in public secondary schools. Furthermore, teachers' opinions on quantum behavior of school principals and the level of initiative-taking behavior of teachers were examined in terms of various demographic characteristics. The study was a descriptive and quantitative study based on the relational model. The population of the study consisted of teachers working in public secondary schools in Kartal district of Istanbul in 2018-2019 academic years, and 306 teachers were selected by simple random sampling method as the research sample. In order to collect data, two different instruments were applied in the study;“Scale on School Principals' Levels of Displaying Quantum Leadership Behaviors and ”Scale on Taking Initiative in Educational Organizational". Descriptive statistics, independent t-test, ANOVA, Levene's test and LSD multiple comparison tests were used to analyze the data. The study found out that the level of quantum leadership behavior of the school administrators is positively correlated with the level of initiative-taking behavior of teachers. Based on the findings and results of the study, some recommendations were proposed to educational policy-makers, educational practitioners and researchers.