Çalışma ortamındaki mobbinge yönelik algıların örgütsel sinizm üzerindeki etkisi: Finans sektöründe çalışanlara yönelik bir uygulama
The effect of perception towards mobbing in working environment on the organizational cynicism: A practice for the finance sector employees
- Tez No: 553851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada çalışma ortamındaki mobbinge yönelik algılarında örgütsel sinizme olan etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma toplam üç alt bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde mobbing ve örgütsel sinizm kavramlarına değinilmiş ve teorik açıklamalara yer verilmiş olup mobbing ve örgütsel sinizm kavramlarının tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü kısım çalışmanın araştırma kısmı olup İstanbul Avrupa yakasında 2 farklı Finansal kiralama şirketinde gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarına yer verilerek çalışma ortamındaki mobbinge yönelik algıların örgütsel sinizme olan etkisi incelenmiştir. Anket çalışması 150 kişiye uygulanmıştır. Araştırma sonuçları SPSS istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans analizi, güvenilirlik analizi, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney Test ve Kruskall Wallis testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre mobbing ve örgütsel sinizm arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiş ve mobbingin örgütsel sinizme, örgütsel sinizmin alt boyutlarına etkisi olduğu da saptanmıştır. Mobbinge yönelik algıların demografik özelliklere etkisi incelendiğinde medeni durum ve eğitim düzeylerine etkisi görülmüş; cinsiyet, yaş grupları ve pozisyon için farklılık tespit edilmemiştir. Örgütsel sinizmin demografik özelliklere etkisi incelendiğinde cinsiyet ve yaş gruplarına etkisi görülmüş; medeni durum, pozisyon, eğitim durumuna göre farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of perception towards mobbing in working environment on organizational cynicism. The study consists of 3 subsections. At the first two subsections, the concepts of mobbing and organizational cynicism are addressed with theoretical explanations and the historical processes of these concepts are mentioned briefly. The third subsection is the research part of the study that examines the effects of workplace mobbing on organizational cynicism by including results from survey studies on two different financial leasing companies located at the European side of Istanbul. Research results are analyzed with the SPSS statistics software package. Through the analyzation process of the datas; frequency analysis, reliability analysis, Pearson Correlation analysis, regression analysis, Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney test and Kruskall Wallis tests were practiced. According to the obtained results, a statistically significant relation is identified between workplace mobbing and organizational cynicism and it's determined that mobbing has an impact on organizational cynicism and its sub-dimensions. When the impacts of workplace mobbing on demographic characteristics were studied, its effects on differences in marital status and educational level were seen, yet no different impacts depending on gender, age group or positions were determined. When the impacts of workplace organizational cynicism on demographic characteristics were studied, its effects on differences on gender and age group were seen, yet no different impacts depending on positions, marital status and educational level were determined.