Göçmen topluluklarda müzisyen davranışı: İzmir Çamdibi Bandosu (Tapani) örneği
Musician behavior in immigrant communities: In case of İzmir Çamdibi Band (Tapani))
  1. Tez No: 553852
  2. Yazar: ORHAN MUTLUŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Müzikbilim perspektifine göre müzik, temel bir insan davranışıdır. Müzikbilimi içinde davranış, kavramsal olarak temel bir düzlemi oluşturur. Bu kimi zaman müziğin kavramsal düzeyini, kimi zaman da edimsel düzeyini teşkil der. Bu tez müziksel davranış özelinde fiziksel, dilsel ve zihinsel davranış edimlerine yönelir. Müziksel davranış, müzik psikolojisinin temel konularından biridir. Ancak burada davranış kavramı daha çok müzik antropolojisi (etnomüzikoloji) çerçevesinde ele alınır. Bu tez, bu çerçevede, Makedonya göçmen müzisyenleri ve onların müziksel davranışları ile sınırlıdır. Türkiye'de farklı bölgelerde yaşayan Makedon göçmenleri, İzmir'de yoğun olarak Çiğli, Gültepe ve Çamdibi'ne yerleşmişlerdir. İzmir'de yer alan bu bölgelerden Çamdibi, müzisyenler ve müziksel etkinlikler niceliği ve niteliği bakımından bir çekim merkezi oluşturmakta ve diğer bölgelere nazaran öne çıkarmaktadır. Dolayısıyla bu tez, İzmir Çamdibi'nde yaşayan Makedon göçmen müzisyenlerinin oluşturdukları Çamdibi Bandosu (Tapani) ekseninde müziksel davranış incelenmesinden oluşur. Çamdibi Bandosu (Tapani), bir orkestra olarak Makedonların geçiş ritüellerinde vazgeçilmez bir temel unsur olarak önemli bir alanı kaplar. Bu bakımdan Makedonlar tarafından yaygın olarak değer yüklenen ve benimsenen Çamdibi Bandosu (Tapani) incelenmeye layık görülmüş ve bu konuda Etnografik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, 2014-2019 yılları arasında Çamdibi Bandosu (Tapani) performans öncesi, performans esnası ve performans sonrası olmak üzere, katılımcı gözlem yoluyla incelenmiş; müzisyenler ile görüşmeler yapılmış; buradan elde edilen veriler ile konuya ilişkin literatür taraması harmanlanmış ve tezin temel kavramı olan“davranış”kavramı ile ilişkilendirilerek inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the perspective of musicology, music is a basic human behavior. Behavior in musicology, conceptually constitutes a basic plane. This sometimes constitutes the conceptual level of music, and sometimes its performance level. This thesis focuses on physical, linguistic and mental behavior performances specific to musical behavior. Musical behavior is one of the basic subjects of music psychology. However, in this thesis, the behavior concept is mostly approached within the framework anthropology of music (ethnomusicology). This thesis, within this framework, is limited to the Macedonian migrant musicians and their musical behaviors. Macedonian migrants living in different regions of Turkey have densely settled in Çiğli, Gültepe and Çamdibi regions of Izmir. Çamdibi, one of these regions located in İzmir, constitutes a center of attraction in terms of the quantity and quality of musicians and musical events and highlights them in comparison with other regions. Therefore, this thesis consists of the study of musical behavior on the axis of Çamdibi Band (Tapani) formed by Macedonian immigrant musicians living in Çamdibi, in İzmir. As an orchestra, Çamdibi Band (Tapani) occupies an important area as an essential element in the transition rituals of Macedonians. In this respect, Çamdibi Band (Tapani), which is widely accepted and adopted by the Macedonians, has been deemed worthy of examination and ethnographic studies have been carried out on this topic. In this thesis, Çamdibi Band (Tapani) has been examined and observed during pre-performance, performance and post-performance between 2014-2019, interviews with musicians have been carried out, the literature survey on the subject has been combined with the data obtained from this examination, and it has been constructed by associating the basic concept of the thesis with the“behavior”concept.