Farklı sulama düzeyleri ve biyoaktivatör uygulamasının iki çilek çeşidinde verim ve meyve kalitesi ile besin elementi içerikleri üzerine etkileri
The effects of different irrigation levels and bio-activator application on yield, fruit quality and nutrient contents in two strawberry varieties
- Tez No: 553922
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu tez çalışması, 4 farklı sulama suyu seviyesi (IR125, IR100, IR75 ve IR50) ile birlikte biyoaktivatör uygulamasının 'Rubygem' ve 'Kabarla' çilek çeşitlerinin besin elementi konsantrasyonları, meyve verim, kalite ile morfo-fizyolojik özellikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla 2015-2016 ve 2016-2017 yetiştiricilik dönemlerinde yürütülmüştür. Çalışma sonucunda; 'Rubygem' çeşidinin 'Kabarla'ya göre, her iki deneme yılında, sulama suyundan daha fazla yararlanmasının yanında daha yüksek pazarlanabilir meyve miktarı, meyve en, boy, ağırlık ve parlaklığına sahip olduğu belirlenmiştir. Ek olarak; ikinci deneme yılında 'Rubygem'in 'Kabarlaya' göre % 38 oranında daha verimli olduğu saptanmıştır. Biyoaktivatör uygulaması her ne kadar meyve kalite parametreleri üzerinde önemli etkiler yapmasa da, meyve verim parametrelerini, makro ve mikro birçok besin elementi konsantrasyonunu ve morfo- fizyolojik özellikleri olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. IR50 uygulamasının SÇKM (Suda Çözünebilir Kuru Madde) ve Fe konsantrasyonu üzerinde olumlu yönde etkileri belirlenmesine rağmen; stomaların kapanmasına, YSP (Yaprak Su Potansiyeli) değerlerinin düşmesine, köklerden meyvelere kadar taşınan hemen hemen bütün besin elementi konsantrasyonlarının azalmasına, bitki gelişim parametreleri ile birlikte özellikle meyve sayısı ve ağırlığının yanında verimde büyük düşüşlere sebep olduğu saptanmıştır. IR125 uygulamasının ise her iki çeşitte de, sanılanın aksine, meyve kalite parametrelerini, yaprak N, P, K, Mn ve Zn konsantrasyonlarını olumsuz yönde etkilemesi dikkat çekmiştir. Ek olarak; IR125 uygulamasının, IR100 ve IR75 uygulamaları ile kıyaslandığında, verim, pazarlanabilir meyve miktarı, meyve eni, boyu, dış rengi, titre edilebilir asit miktarı, pH ile yaprak alanı, gövde çapı, meyve N, P, Ca, Mg, Mn ve Cu konsantrasyonlarında fark yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 4 different irrigation water levels (IR 125, IR 100, IR 75 and IR 50) together with the application of bio-activator, were carried out in 2015-2016 and 2016-2017 growing periods in order to investigate the effects of nutrient concentration, fruit yield, quality and morpho-physiological characteristics of 'Rubygem' and 'Kabarla' strawberry varieties. 'Rubygem' varieties, in comparison to 'Kabarla', in both trial years, in addition to utilization from irrigation water more, had higher percentage of marketable fruit, fruit size, height, weight and brightness. Moreover, in the second trial year, 'Rubygem' yielded % 38 more than 'Kabarla'. Bio-activator application did not have important effects on fruit quality parameters, however it was determined that fruit yield parameters, macro and micro nutrient concentration and morpho-physiological characteristics were affected positively. Even though; the effects of IR50 application had positive effects on TSS (Total Soluble Solid) and Fe concentration; it was found that IR50 application closes stomata, decreases LWP (Leaf Water Potential) values, decreases almost all nutrient concentrations carried from roots to fruits, and decreases in yield, as well as fruit number and weight, along with plant growth parameters. IR125 application in both varieties, contrary to the popular belief, had affected fruit quality parameters, leaf N, P, K, Mn and Zn concentrations negatively. IR125 application, when compared to IR100 and IR75 applications, did not make any difference on yield, percentage of marketable fruit, fruit diameter, length, outer color, titratable acidity, pH, along with leaf area, stem diameter and fruit N, P, Ca, Mg, Mn and Cu concentrations.