The causal relationship between public sector corruption and poverty: The case of Latin America
Kamu sektörü yolsuzluğu ile yoksulluk arasındaki nedenselilişkisi: Latin Amerika'nın örneği
  1. Tez No: 554012
  2. Yazar: JESSICA LORENA CALDERON ALVARADO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Latin Amerika'da yolsuzlukla yoksulluk arasındaki ilişki açıkça görülüyor; en büyük yolsuzluk indeksine sahip ülkeler, yoksulluk oranının yüksek olduğu ülkelerle aynıdır. Genel olarak, literatür bu ilişkinin katılımı tek yönlü veya iki yönlü olabilen ekonomik (ekonomik büyüme ve eşitsizlik) ve kurumsal (yönetişim) faktörlerinin aracılık ettiğini kabul eder. Bu anlamda araştırmanın amacı, Latin Amerika bölgesinin (18 ülke) fenomenleri arasındaki nedensel ilişkiyi 1995'ten 2015'e kadar Granger nedensellik kavramı altında incelemektir. Analiz için, zaman iki döneme ayrılmıştır: 1995-2005 ve 2006-2015. Buna ek olarak, Algılanan Yolsuzluk Endeksi (CPI) ve İnsani Yoksulluk Endeksi'ni (HDI) temel değişkenleri (ikincisi yoksulluk durumunu temsil etmektedir) alarak bir dinamik panel sistemi GMM (twostep) modeli kullanılmaktadır. Ampirik sonuçlar ilişkinin iki yönlü olduğunu göstermektedir: ekonomik büyüme yolsuzluktan yoksulluğa tüm dönemde önemli; öte yandan, yoksulluktan yolsuzluğa kadar olan ilişki için yönetişim ve eşitsizlik temeldir. Bu sonuç, ekonomik politikayla ilgili olarak, yolsuzluğu azaltmayı amaçlayan politikaların yoksulluğu azaltabileceğini ve bunun tersini de ifade ettiği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In Latin America the relationship between corruption and poverty seems to clearly; the countries with the largest index of corruption are the same that have high incidences of poverty. In general, the literature recognizes that this relationship is mediated by economic (economic growth and inequality) and institutional (governance) factors, whose involvement can be in unidirectional or bi-directional way. In this sense, the purpose of the research is to analyze the causal relationship between the phenomena for the Latin American region (18 countries) in the period from 1995 to 2015 under the concept of Granger causality. For the analysis, the horizon has been divided into two periods: 1995-2005 and 2006-2015. In addition, a dynamic panel system GMM (in twostep) model is used, which takes the Perception Corruption Index (CPI) and the Human Poverty Index (HPI) as its key variables (the latter as representative of the level of poverty). The empirical results show that the relationship is bidirectional: while the economic growth is important in the link from corruption to poverty for whole period; on the other hand, governance and inequality were elementary for the relation that goes from poverty to corruption. These results are important in terms of economic policy because it implies that those policies that are designed to reduce corruption could also reduce poverty, and vice versa.