The effect of blog writing on Turkish EFL high schoolstudents' writing and vocabulary development
Blog yazmanın yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk lise öğrencilerinin yazma becerisi ve sözcük gelişimindeki etkisi
  1. Tez No: 554011
  2. Yazar: SENEM CELLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez çalışması, blog yazmanın yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk Lise öğrencilerinin yazma becerileri ve sözcük gelişimi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bunun yanı sıra bu çalışmada katılımcıların blog yazma süreci hakkındaki algıları farklı açılardan derinlemesine incelenmektedir. Çalışmanın katılımcıları rastgele olmayan bir amaç-kolaylık örneklemiyle seçilen 35 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmanın amaçlarına uyumlu olarak Açıklamalı Sıralı Karma Yöntem benimsenmiştir. 18 haftalık uygulama süreci boyunca, katılımcılardan her hafta bir blog gönderisi yazmaları ve her hafta sonu da akranlarının iki gönderisi üzerinde yorum yapmaları istenmiştir. Katılımcıların yazma becerileri ve sözcük bilgisinde herhangi bir artış olup olmadığını incelemek için ön ve son testler uygulanmıştır. Nicel verilerin istatistiksel hesaplamaları blog yazmanın öğrencilerin hem yazma becerilerini hem de sözcük gelişimini artırmaya yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin blog yazma süreci hakkındaki algılarıyla ilgili nitel verilerin analiz sonuçları, bu sürecin katılımcıların sözcük bilgileri, okuma ve yazma becerileri, genel dünya bilgileri ve kültürleri, zaman yönetimi ve etkileşimleri gibi değişik açılardan olumlu bir etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak çeşitli pedagojik önerilerde ve gelecek çalışmalar için tavsiyelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this dissertation study is to investigate the effect of blog writing on Turkish EFL high school students' writing and vocabulary development. Besides that, the study also scrutinizes the perceptions of the participants about the blog writing process from different aspects. The participants of the study comprise 35 students selected by non-random purposeful-convenience sampling. The study adopts Mixed-Method Explanatory Sequential Design in tune with the aims of the study. During the18-week implementation session, the participants are asked to write a blog post each week and comment on the peers' posts each weekend. In order to investigate any improvement regarding their writing and vocabulary development, both pre and posttests are conducted in the study. The statistical calculations of quantitative data reveal that blog writing helps the participants to improve both their writing and vocabulary development after the implementation. Furthermore, the analyses of the qualitative data regarding students' perceptions about the blog writing process highlight favorable effects of the process on different aspects such as technology use, vocabulary knowledge, reading and writing skill, general world knowledge and culture, time management and interaction. Based on the findings of the study, several pedagogical implications and suggestions for further research are presented in the study.