Sudan'da uygulanan tarım politikalarının tarım sektörü üzerine etkileri
The implementation of agricultural policies in Sudan and their impact on the agricultural sector
  1. Tez No: 172426
  2. Yazar: EİSA TARTEEB SHATTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN FİSUN ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET SUDAN'DA UYGULANAN TARIM POLİTİKALARININ TARIM SEKTÖRÜ ÜZERİNE ETKİLERİ TARTEEB SHATTER, Eisa Doktora Tezi, Tarım Ekonomisi Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Canan Fisun ABAY Ocak, 2006, Sayfa 273 Bu araştırmada, Sudan'da uygulanan tarım politikalarının tarım sektörü üzerine etkileri, 1970-2004 dönemi ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada öncelikle Sudan ekonomisinin durumu, tarımın Sudan ekonomisindeki yeri ve önemi ve Sudan tarımının genel özellikleri ortaya konmuş ve tarımın yapısal özellikleri, tarımsal üretimin bileşimi, düzeyi ve kurumsal yapısı incelenmiştir. Daha sonra, Sudan'da uygulanan tarım politikaları ve uygulanan tarım politikaları sonucu Sudan tarımında meydana gelen gelişmeler ortaya konmuştur. Ayrıca, uygulanan tarım politikalarının tarım sektörü üzerine etkilerini araştırmak amacıyla VAR modeli ve Johansen sistem yaklaşımıyla koentegrasyon, kısa ve uzun dönem İlişkileri ve öngörü analizleri yapılmıştır. Çalışmada; tarım sektörünün Sudan'ın ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağladığı ve günümüzde de ülke ekonomisindeki önemini gerek GSYİH içindeki ve gerekseVI istihdamdaki payı itibariyle koruduğu, 1970-1998 yılları arasında genel dışsatım değeri içinde tarımın ağırlıklı olduğu, ancak ülkede petrolün çıkarılmasıyla birlikte, 1999 yılından itibaren genel dış satım değeri içinde tarımın payının azaldığı ortaya konmuştur. Diğer yandan kamunun tarıma ayırdığı kaynakların yetersiz ve çiftçi gelirlerinin düşük olması nedeniyle sermaye birikiminin yetersizliği sonucu Sudan'ın geniş tarıma elverişli arazilere sahip olmasına rağmen bu arazileri üretime tahsis edemediği belirlenmiştir. Ele alınan dönemde yetersiz sermaye ile bilgi ve teknoloji kullanımının düşük olması nedeniyle, tarımsal yapının iyileşmediği, tarımsal üretim yapısında herhangi bir değişimin olmadığı ortaya konmuştur. Birim alana ve hayvan başına verim düzeyinin, bazı ülkeler ile karşılaştırıldığında çok düşük düzeyde olduğu, tarımsal üretim artış hızının, nüfus artış hızının gerisinde kaldığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, gıda üretiminde kendine yeterliliğin, çiftçinin gelirlerinin artırılması ve tarımsal büyüme gibi tarım politikası amaçlarının istenen ölçüde gerçekleşmediğini göstermektedir. Sudan'da tarım sektörünü etkileyen, tarım ve makro ekonomi politikalarını temsil eden değişkenler ile tarımsal büyüme arasında Johansen eş bütünleşme yaklaşımı ile uzun dönem ilişkileri ortaya konmuş, beş koentegre edici vektör elde edilmiştir. Tarım ve makro ekonomi politikalarından tarımsal büyümeye doğru nedensellik ilişkilerinin olduğu; varyans ayrıştırması ileVII tarımsal büyümenin tahmini hata varyansını açıklamada bu politikaların katkılarının olduğu ve etki-tepki fonksiyonları ile de bu politikalarda oluşacak bir standart hatalık şoka tarımsal büyümenin verdiği tepkinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Kısa dönemde tarım sektörüne verilen tarımsal kredilerin ve sübvansiyonların tarımsal büyüme üzerine olumlu etkisi olduğu, uzun dönemde ise çiftçinin ödediği fiyatların tarımsal büyümeyi negatif yönde etkileyen en önemli değişken olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda Sudan tarımını uzun dönemde uygulanan tarım politikalarından ziyade, makro ekonomi politikalarının etkilediği ortaya konmuştur. Anahtar kelimeleri; Tarım politikası, tarımsal büyüme, makro ekonomi, Johansen çoklu koentegrasyon yaklaşımı, vektör autoregresyon, kısa ve uzun dönem ilişkileri, vektör hata düzeltme mekanizması, birim kök, Sudan.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT THE IMPLEMENTATION OF AGRICULTURAL POLICIES IN SUDAN AND THEIR IMPACT ON THE AGRICULTURAL SECTOR TARTEEB SHATTER, Eisa Ph.D. In Agricultural Economics Supervisor; Prof. Dr. Canan Fisun ABAY January, 2006, 273 Pages In this research, the implementation of agricultural policies in Sudan and their impact on the agricultural sector in the period of 1970-2004 have been reviewed in detail. First of all, the general performance of the Sudanese economy, the role and importance of the agricultural sector in the national economy, general features of Sudan's agricultural sector, characteristics of agricultural structure, agricultural production diversification and quantities, agricultural institutions outstandings were broadly investigated. After that, the agricultural policies which have been implemented in the Sudan have illustrated theoritically in terms of; objectives, means and institutions that are involved during the policies process, and their results have been examined in such a way to find out their consequencies and promotions on structural changes of the agricultural sector. In addition to the further researchX purposes; the implemented agricultural policies and their impact on the agricultural sector were analyzed with Vector Autoregression (VAR) and Johansen's Multivariate Cointegration Approach, short and long run relationships and forecasting methods. As empirical results; the agricultural sector has secured very important contributions to economic development in the Sudan, and which is still significant in country's economy by sharing in GDP, employment, also it has been sharing of the total value of country's exports in the period of 1970-1998, but as oil has been discoveried and has share in foreign trade in the country, from 1999 onwards it has started to decline dramatically. On the other hand, as results of the shortages of public's capital transfer to the sector and low farmers' incomes; the sector hasn't been able to secure sufficient capital savings. Which as a result, has prevented Sudan from exploiting a great deal of its wide agricultural lands. Within the period of study; the low use of capital, science and technology in the sector haven't helped the Sudan to create major changes in the structure of the agicultural sector and agricultural production diversification, The yielding levels per a hectar and animal have been very low compared to other countries, also the growth rate of agricultural production has been below population growth rate. Consequantly, the research results have shown that the objectives of the agricultural policiesXI such as food self sufficiency, increasing farmers' income and maintaining agricultural growth haven't been achieved. The variables of the agricultural and macro economic policies that affect agricultural sector which linkaged with agricultural growth and tested with Johansen's Approach in long run relationships; imply five cointegrating vectors. In addition to; the causality test puts forward the political variables' causal relationship with agricultural growth. Variance decomposition of predicted error in the agriculture growth has been explained by most of the political variables as a sign for existing long run relationships between them. Also, impulse and response function shows that external shocks on the whole system are responsed by the agriculture growth, and all the results are statistically signifacant. The result being, the analysis indicates that within the short term period agricultural credits and subsidies have shown significant possitive impact on the sectoral growth, while price paid by farmers has been a very important variable biased against the agricultural growth in the long run periods. Thus, the agricultural growth and development have been affected implicitly by macro economic policies rather than agricltural policies that have been implemented during the period under consideration. Keywords; Agricultural policy, agricultural growth, macro economic, Johansen's multivariate cointegration approach, vector autoregression, short and long run relationships, vector error correction mechanism, unit root test and Sudan.