Deney düzeninde taguchi yaklaşımı
The Taguchi approach to experimental design
  1. Tez No: 55402
  2. Yazar: NURETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. ZEHRA MULUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda özellikle Japonya ve Amerika'da kalite kontrol alanında yaygın olarak kullanılan Taguchi yöntemi tanıtılmıştır. Birinci Bölüm' de, kalite kontrolüne bir giriş yapılmış ve yöntem ile ilgili bazı bilim adamlarının görüşleri sunulmuştur. Ayrıca geleneksel kalite kontrolü ile Taguchi yönteminin karşılaştırılması yapılmıştır. ikinci Bölüm'de, Taguchi yönteminin uygulanmasında kullanılan çoketkenli, kesirli çoketkenli, etki karışımlı deney düzenleri ve eşdeşler anlaulmıştır. Üçüncü Bölüm'de Taguchi yönteminin kayıp fonksiyonu, dik dizileri, yöntemin çözümleme yollan anlatılmıştır. Dördüncü Bölüm'de, tamamlanmış çoketkenli deneyler ile hazırlanmış bir deneyin Bölüm 3 'de tanıtılan Taguchi yöntemi ile çözümlenmesi sonucu meydana gelecek farklılıklar incelenmiştir. Bu inceleme bir benzetim yöntemi ile bir de uygulamadan alman bir problem ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Taguchi method which is recently used widely in the quality control area, especially in Japan and USA, is introduced. In the first part, quality control is introduced, ideas of some of the scientists which are related with Taguchi method are presented. Additionally, a comparison of the classical quality control and Taguchi method is given. In the second part, factorial, fractional factorial, confounding and aliases, that are used in application of Taguchi method, are introduced. The third part discusses loss function, orthogonal arrays and the method's solution algorithms. Part 4 analyzes, the differences that are yielt as a result of solving an experiment which is prepared with completed factorial experiment, by using Taguchi algorithm presented in part 3. This analyses is performed by a simulation method and a problem that is taken from application.