Elliptisin sentezi üzerine çalışmalar
The Study on synthesis of ellipticine
- Tez No: 55403
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜROL OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
m ÖZET Bu çalışmada etil- [4- metil-l,2-dihidrokarbazollil]-3- karboksilat (66) bileşiğinden çıkılarak, bu bileşiğin katalitik hidrojenleme yolu ile indirgenmesiyle etil-[4-metil-l,2,3,4- tetrahidrokarbazollil]-3-karboksilat (67) bileşiği sentezlendi. Yeni bileşik farklı iki metotla periyodik asit veya diiyotpentoksit kullanılıp yükseltgenerek etil-[l-okso-4-metil-l,2,3,4- tetrahidrokarbazollil]-3-karboksilat (68) bileşiğine dönüştürüldü. Bu bileşikten Witting reaksiyonu ile etil- [1- metilen- 4-metil-l,2,3,4-tetrahidrokarbazollil]-3- karboksilat (69) bileşiği sentezlendi. İkinci olarak başkabir sentez planı uygulandı. Bileşik 67 önce N- bromosüksinimitle sonra sodyum metoksitle reaksiyona sokularak etil-[l-metoksi- 4-metil-l, 2,3,4- tetrahidrokarbazollil]-3-karboksilat (75) bileşiği elde edildi. Bu bileşiğin de aromatikleştirilmesi sonucu etil-[l-metoksi~4-metil karbazollil]-3- karboksilat (76) bileşiği sentezlendi. Bu bileşikler elliptisin ve 1-metoksielliptisin sentezi için gerekli ara ürünlerdir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work, ethyl-[4-methyl-l,2,3,4-tetrahydrocarba2olly]-3-carboxylate (67) was synthesized by catalytic reduction of ethyl-[4-methyl-l,2-dihydrocarbazolly]- 3-carboxylate (66). This compound was converted to ethyl-[l-oxo-4-methyl-l,2,3,4 tetrahydrocarbazolly]-3-carboxylate (68) by two different oxidation method using periyodic acid or iodine pentoxide. The compound (69) gave a Witting reaction to yield ethyl-[l - methylene-4-methyl-l,2,3,4-tetrahydrocarbazolly]-3-carboxylate. Secondly another type of synthetic plan was applied. Ethyl-[l-methoxy-4- methyl-l,2,3,4-tetrahydrocarbazolly]-3-carboxlate (75) was successfully obtained by the reaction of the starting compound (67) and N-bromosuccinimide followed by reaction of sodium methoxide. Aromatization of the compound (75), yielded ethyl-[l-methoxy-4 methylcarbazolly]-3-carboxylate (76). We obtained important intermediate products for the full synthesis of ellipticine and 1-methoxyellipticine.