Peyami Safa'nın 'Matmazel Noraliya'nın Koltuğu' romanının tematik açıdan incelenmesi
Thematic analysis of Peyami Safa's novel 'Mademoiselle Noraliya's Armchair'
  1. Tez No: 554053
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında; Matmazel Noraliya'nın Koltuğu romanı tematik açıdan incelenmiştir. Çalışmaya öncelikle Peyami Safa'nın edebi kişiliği ve Matmazel Noraliya'nın Koltuğu romanı hakkında bilgi verilerek başlanmıştır. Sonrasında Peyami Safa'nın roman kahramanlarının ekseninde insanlara bakışı, teorik ve pratik yaşam anlayışı değerlendirilmiştir. Yazarın hayatı ve psikolojik yapısı, ruh ve beden sarmalında genel bir değerlendirmeye tabi tutularak, roman kahramanları nezdinde eserin tematik incelemesi yapılmıştır. Romanda bir birey için aile, ne kadar önemliyse toplumsal yaşam için de o kadar önemlidir. Bu bağlamda toplumsal hayatın devamlılığı için aile müessesesine ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bu konuya hassasiyetle eğilen Peyami Safa, kendi hayatına göndermeler yaparak, dağılmış ailelere sıkça yer vermiştir. Bu eserde de aile yapısı bozulan bireyler, psikolojik ve ahlaksal çöküşün de peşinde sürüklenir. Bu yüzden Safa'nın bu romanında, dine yaslanan kahramanlar inançları yardımıyla sonunda huzuru, saadeti ve mutluluğu bulur. Yazarın tasavvuf ve din eksenli ilmi çalışmalarda olması beklenilen bazı bölümlere, romanda sıkça yer vermesi bu sebeptendir. Ben de Matmazel Noraliya'nın Koltuğu adlı romanı ve bu romanda inançları doğrultusunda var olan karakterleri, metafizik ve parapsikolojik kavramları da harmanlayarak tematik yönden incelemeye sundum.
Özet (Çeviri)
In this thesis working; Thematic analysis of the novel Mademoiselle Noraliya's Armchair was made. The study was started by giving information about the literary personality of Peyami Safa and the novel of Mademoiselle Noraliya's Armchair. After that, Peyami Safa's view of people in the axis of novel heroes, theoretical and practical life understanding has been examined. The author's life and psychological structure were subjected to a general evaluation in the spiral of the soul and body, the thematic examination of the work was made by the novel heroes. In the novel, the more important the family is for an individual, the more important it is for social life. In this context, the family institution is needed for the continuity of social life. Therefore, Peyami Safa, who has a tendency with precision towards this subject, about the family structures, which are scattered along with the sections of his own life frequently, mention in his work. In this work, family structure deteriorated individuals, are drift pursuit of psychological and moral collapse. Therefore, in Safa's this novel, heroes who rest on religion find finally the peace, felicity and happiness with the help of their beliefs. This is the reason why the author has frequently included in some of the chapters that are expected to be in the studies of mysticism and religion. In this novel, I present the novel by the name of Mademoiselle Noraliya's Armchair and the characters that exist in this novel based on their beliefs, blending metaphysically and parapsychological concepts, examined thematically.