Retro hareketlerin çocuk basketbolcuların denge, kuvvet ve esneklik parametreleri üzerine etkisi
The effect of retro movements on balance, strength and flexibility parameters of children basketball players
- Tez No: 554052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, retro hareketlerin basketbol okullarında bulunan çocuklarda basketbol öğretim aşamasında antrenman çeşitliliği olarak ve denge, kuvvet ve esneklik etkileri incelenmesidir. Araştırmaya basketbol okullarında bulunan yaş ortalaması 10,41 yıl, boy uzunluğu ortalaması 145,29 cm, vücut ağırlığı ortalaması 34,47 olan 17 deney grubu, yine yaşları ortalaması 10,6 yıl, boy uzunlukları ortalaması 142,73 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 32,9 olan 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 32 erkek çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Dinamik denge ölçümleri Prokin Tecno body ölçüm düzeneği ile ölçülmüştür. Kuvvet ölçümleri La Fayette Dijital el dinamometresi ile belirlenmiştir. Esneklik ölçümleri ise Patterson Medical 8060 Sammons Preston marka gonyometre ile ölçülmüştür. İstatistiksel analizler için, dağılım normal olmadığından dolayı bağımsız iki grup farkını bulma açısından Mann Whitney U Testi ve ön test ve son test puanları açısından değerlendirme yapabilmek için ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of retro movements on balance, strength and flexibility according basketball teaching stage on children in basketball schools. 17 participants as experimental group participated in this study as volunteers with the mean age 10,41 yr., mean body height 145,29cm, and mean body weight 34,47 kg in the basketball schools and 15 control group participated as volunteers with the mean age 10,6 yr., mean body height 142,73cm, and mean body weight 32,9kg in the basketball schools. Dynamic balance was measured with Prokin Tecno body measurement apparatus. Strength measurements were determined by La Fayette Digital hand dynamometer. Flexibility measured by Patterson Medical 8060 Sammons Preston goniometer. For statistical analysis, since the distribution was not normal, Mann Whitney U Test was used to find out two independent group differences, and Wilcoxon Signed Rank Test was used for pre-test and post-test measurements.