Kapının Ardı
Behind The Door
  1. Tez No: 554056
  2. Yazar: SAİT ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Nilgün Hanım, ıssız bir bölgede bulunan Beykoz yetiştirme yurdunun öğretmenidir. Gece nöbetine kaldığı bir gün; bölgenin ıssızlığı, yetimhanenin ürkütücü yapısı yüzünden okulun ışıklarını açık bırakıp uykuya dalmıştır. Böyle bir mekânda bir kadının yalnız bırakılması sonucu yaşayabileceği korkular ve ruh hali seyirciye anlatılmak istenmiştir. Nilgün Hanım böyle bir ortamdayken uykusunda kâbus görmeye başlamış, içine attığı korkularıyla rüyasında yüzleşmiştir, uyandığında ise her şeyin yolunda olduğunu anlamış ama gördüğü kâbus oldukça gerçekçi bir şekilde Nilgün Hanım'ı etkisi altına almış ki uyandığında nefes nefese kalmıştır. Bu filmde, korku duygusunun insanlarda bıraktığı psikolojik tahribat, sinemanın teknik unsurlarını etkin bir şekilde kullanarak kurmaca yoluyla seyirciye aktarmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ms. Nilgün is a teacher of the Beykoz orphanage located in a deserted area. Ms Nilgün, during a mandatory night shift, she leaves the lights open because of the deserted and scary nature of the place and ultimately falls asleep. It was aimed to tell the audience the fears and psychological structure that a woman could live as a result of leaving a woman alone in such a place. While in such an environment, Mrs. Nilgün begins to have nightmares in her sleep. We understand that she faces her fears in her dreams, When he wakes up, we realize that everything is fine, but the nightmare he has seen has taken the influence of Nilgün as a very realistic way. In this Movie are trying to convey the message of psychological destruction caused by fears by using cinematic tools effectively.