Investigating the relationship between employee motivation and organizational commitment
Personel motivasyonu ve örgütsel bağlılık ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 554057
  2. Yazar: MURAT ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Personel motivasyonu ve örgütsel bağlılık yıllardır üzerinde düşünülmüş, araştırılmış bir konu olmasına ragmen hala söylenecek çok söz olduğu ilgili tüm araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Her geçen gün değişip gelişen bilim ve iş dünyası konu hakkında yapılan araştırmaların da geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Şimdiye kadar yapılmış çalışmalar yapıldığı günün sorunlarına çözüm önerileri getirmeye çalışmıştır. Fakat sorunlar değiştikçe cevapların da değişmesi gerektiği aşikardır. Dolayısyla bu çalışmayla değişen sorunlara güncel cevaplar verme amacı güdülmüştür. Bu bağlamda personel motivasyonu 2002 yılında, Harward Üniversitesi profesörlerince ortaya konulmuş yeni bir teoriyle incelenmiştir. Teori personel motivasyonun 4 boyutu olduğunu iddia eder. Literatur taraması sonucunda dünyada bu motivasyon teorisine dayanarak yapılan yüksek lisans tezi çalışması yok denecek kadar azdır. Türkiye'de ise teoriden faydalanarak bir doktora tezi hazırlanmış ve personel motivasyonunu ölçmek için bir ölçek geliştirilmiştir. Yaptığımız çalışma bu yeni teori ve ölçeğe dayanarak yeni sorunlara yeni çözümler üretme çabası olacaktır. Antalya'da otellerde çalışan personelin ne şekilde motive oldukları belirlenmeye çalışılacak ve motivasyonlarının örgütsel bağlılıkları ile ilişkisi araştırılacaktır. Araştrmaya katılan personelin örgütsel bağlılık seviyeleri ise literatürde güvenilir bir yer edinmiş olan Meyer ve Allen'in örgütsel bağlılık yaklaşımıyla belirlenecektir. Antalya'da ki beş yıldızlı otellere anket yöntemi kullanılarak ulaşılmış ve 582 anket toplanmıştır. Geçerli anketler SPSS 16.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Personelin motivasyon ve örgütsel bağlılıklarında demografik özelliklere gore farklılıklar olup olmadığı t ve Anova testleriyle araştırılmıştır. Korelasyon analiziyle de personel motivasyonu ve örgütsel bağlılık arasında ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Yapılan analizler sonucunda medeni durum, eğitim ve işletmede çalışma süresi farklı olan personelin motivasyon ve örgütsel bağlılıklarının da farklı olduğu tespit edilmiştir. Personel motivasyonu ve örgütsel bağlılık arasında ise korelasyon bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Although employee motivation and organizational commitment have been considered and researched for many years, it is still mentioned by all researchers that there is still much to say. The science and business world, which has changed and evolve day by day, necessitate the development of research on the subject. Researchers so far have tried to bring solutions to the problems of their day. However, it is obvious that the answers need to change as the problems change. Therefore, this study aims to provide current answers to changing problems. In this context, the motivation of the employee was examined in 2002 by a new theory by Harvard University professors. The theory claims that the employee motivation has 4 dimensions. As a result of the literature review, there is almost no thesis study in the world based on this motivation theory. In Turkey, a doctorate thesis was prepared by utilizing the theory and a scale is developed to measure the motivation of employees. Current study will be an effort to create new solutions to new problems based on this new theory and scale. In Antalya, it is tried to determine the motivation of the employees working in hotels and the relationship of motivation with organizational commitment. The organizational commitment levels of the employees participating in the research are determined by the organizational commitment approach of Meyer and Allen, who have gained a reliable place in the literature. Five-star hotels in Antalya were reached using a survey method and 582 questionnaires were collected. The questionnaires are analyzed using SPSS 16.0 statistical program. The differences in the motivation and organizational commitment of the employees are investigated by using t and Anova tests. Correlation analysis is also used to examine the relationship between employee motivation and organizational commitment. As a result of the analyzes, it is determined that the motivation and organizational commitment of the personnel whose marital status, education and working time are different are also different. No correlation is found between employee motivation and organizational commitment.