Timur Devri Baysungur Dönemi minyatürlerinde tasarım çözümlemeleri
The miniature design analysis of the Timur Era Bayshungur Period
- Tez No: 554080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Timur Devri Baysungur Dönemi Minyatürlerinde Tasarım Çözümlemeleri, son dönem üsluben gelişmiş dört adet yazma üzerinden incelenmiştir. Bu yazmalar Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi R.1022 ve H. 362'de bulunan Kelile ve Dimne yazmaları, Tahran Gülistan Sarayı Müzesi'nde bulunan Şehname-i Firdevsi ve New York Metropolitan Müzesi numara 13.223.13'de bulunan Nizami'nin Heft Peykeri'dir. Yazmalar tasarım ilke ve öğeleri bakımından incelenmiş, devrin ekonomik ve kültürel durumu, inanç sistemi ve mimari yapı özellikleri göz önünde bulundurulmuş, Baysungur minyatür üslubunu oluşturabilecek özellikler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Miniature design analysis of The Timur Era Bayshungur Period was studied on the four pieces of manuscripts regarding to the period. These manuscripts are; Kelile and Dimne manuscripts presented in Topkapı Palace Museum Library R.1022 and H.362, Shahname-i Firdevsi presented in Teheran Gülistan Palace Muesum and Nizami's Heft Peyker presented in number 12.223.13 in New York Metropolitan Museum. The manuscripts were studied in terms of design principles and elements, economic and cultural conditions of the period, belief system and architecture characteristics were taken into consideration, the characteristics that can form the Baysungur miniature ecole are examin