Psikolojik güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi ve bir araştırma
The effects of psychological empowerment on organizational commitment and a research
- Tez No: 554079
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz rekabet ortamında, değişen ve gelişen teknoloji ve diğer dış çevre etkenlerine uyum sağlayabilmek, sürekliliği sağlamak ve sürdürülebilir rekabeti sağlayabilmek adına işletmeler çalışanlarını olumlu yönde etkileyecek bir takım yeni yaklaşım ve uygulamalarda bulunmaktadırlar. Bu kapsamda psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık kavramları önemli hale gelmiştir. Çalışanların psikolojik olarak güçlendirilmeleri yönetim açısından zorunlu hale gelmiş olup çalışanların işleriyle ilgili kendi kararlarını verebilmelerini sağlamak, yaptıklarını işlerin şirket hedefleri noktasında ne anlam ifade ettiğinin farkında olmalarını sağlamak, bilgi ve yetkinlik açısından işleri ile ilgili kendilerini yeterli hissetmeleri iş motivasyonlarını ve beraberinde iş verimliliğini artırmış olacaktır. Bu doğrultuda yapılan tez çalışmasının amacı, çalışanların psikolojik güçlendirme algılarının örgüte olan bağlılıklarının etkisini incelemektir. Çalışmanın uygulaması için hazırlanan anketler, sağlık sektöründe faaliyet gösteren özel bir hastanenin sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Çalışanların psikolojik güçlendirme algılarının, örgütsel bağlılıklarına olan etkisini, etkinin yönü ve şiddetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma neticesinde psikolojik güçlendirmenin örgütsel bağlılığa pozitif yönde anlamlı etkisi olduğu sonucuna varılmış, kavramlar detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, enterprises have a number of new approaches and practices that will positively affect their employees in order to adapt to changing and developing technology and other external environmental factors, to ensure continuity and to ensure sustainable competition. In this context, the concepts of psychological empowerment and organizational commitment have become important. The psychological empowerment of the employees has become compulsory in terms of management and it will enable the employees to make their own decisions about their works, to make them aware of what they are doing in terms of the company's goals, to make them feel sufficient about their work in terms of knowledge and competence and to increase their work motivation and work efficiency. The purpose of this thesis study is to examine the effects of psychological empowerment perceptions of employees on the organization. The questionnaires prepared for the application of the study were applied to the health workers of a private hospital operating in the health sector. The aim of this study was to determine the effect of psychological empowerment perceptions on the organizational commitment of the employees and on the direction and severity of the impact. As a result of the study, it was concluded that psychological empowerment had a positive effect on organizational commitment and the concepts were examined in detail.