Sosyal sorumluluk projelerinin tüketici satın alma davranışına etkisini inceleyen bir araştırma
Reseach of the influence of social responsibity projects on consumer purchasing behaviour
  1. Tez No: 554109
  2. Yazar: GÖZEN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle meydana gelen gelişmeler sonucunda sosyal sorumluluk kavramı işletmeler ve tüketiciler için önemli ve öncelikli bir konu haline gelmiştir. Tüketicilerin, yönetim stratejilerinde sosyal sorumluluk bilinci ile hareket eden işletmelere yönelik satın alma davranışı sergiledikleri gözlemlenmektedir. Bu çalışmada önemi gün geçtikçe artan ''Sosyal Sorumluluk Projeleri''nin ''Tüketici Satın Alma Davranışı'' ve ''Kurumsal İmaj'' arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Çalışmada, sosyal sorumluluk projelerinin tüketici satın alma davranışına olan etkisinin sonucunun, işletmelere ve araştırmacılara fayda sağlaması amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda sosyal sorumluluk projelerinin hem işletmeler hem de tüketiciler tarafından önemsendiği, giderek yaygınlaştığı ve işletme imajına olumlu etki yaptığı görülmektedir. Araştırma kapsamında veri toplama yönetimi olarak anket yöntemi kullanılmış olup 78 sorudan oluşan yedili Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı anket ile ölçülmüştür. Anketler toplam 316 kişiden toplanmıştır. İstanbul Anadolu bölgesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen anketler istatiksel analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda sosyal sorumluluk projeleri ile tüketici satın alma davranışı üzerinde doğrudan ve kayda değer bir şekilde pozitif yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tüketici davranışları, ikinci bölümde sosyal sorumluluk, dördüncü bölümde kurumsal imaja yönelik literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise anket üzerinden elde edilen verilerin analizine ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the emerging developments by globalisation, the concept of social responsibilities become an important and crucial subject for organisations and as well as consumers. Observations show that consumers exhibit purchasing behaviour towards organisations which run social responsibilities in their management strategies. In this study, the relationship between“Social Responsibility Projects”,“ Consumer Purchasing Behaviour”and“ Corporate Image”. In this research, influence of social responsibility projects on consumer purchasing behaviour is intended to benefit enterprieses and researchers. As a result of the literature review, it is that social responsibility projects are taken into consideration by both organizations daily observed and are becoming increasingly widespread. The data collected by using questionnaires anf analyzed by SPSS. The questionnaires were collected from a total of 316 people. Statistical analysis was performed by using the sampling method in Istanbul. As a result of the analyzes, it was observed that socail responsibility projects and consumer purchasing behavior were directly and positively effective. This reseach consists of four main parts. In the fist part; consumer behavior, in the second part; social responsibility, in the third part literature work for corporate image has bees involved. In the last part there are information about the analysis of data obtained from the survey.