Toplumsallaşmış korkunun grafik anlatımı
Graphical expression of socialized fear
- Tez No: 554120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Korku, içgüdüsel olarak insanın hayatta kalma çabasının kaynağıdır. Aynı zamanda toplumda ortak bir davranış kalıbı yaratmanın ön koşuludur. Korku duygusuyla biçimlenmiş bir toplum, özgürlük duygusunu yitirir ve güven duygusu geliştiremez. Bu durum o topluma ait kurallar çerçevesinde gerçekleşir. İnsanları kontrol altında tutmak, yasaklayıcı ve zorlayıcı davranış kalıplarıyla iktidarlarını sürdürmek isteyenler ise insanlık tarihi kadar eskidir. Bir toplumun uymak zorunda olduğu davranış kalıplarını üreten gelenek ve görenek sayesinde birey, içinde yaşadığı toplumla iletişim kurar ve uyum sağlar. İnsan bu kural ve yaptırımların dışına çıkamaz, aksi takdirde dışlanma korkusu yaşar. İnsanda kaygı ve korku duygularını besleyen sınıfsal adaletsizlik, sermaye düzeni gibi kavramlar üzerinden yürütülecek bu tezin amacı; toplumdaki bireylerin geneline yayılmış olan farklı türdeki korkuları grafik tasarım diliyle anlatmaktır. Bununla bağlantılı olarak bir dizi eser üretilmiştir. Zorlanma, dışlanma, kenara itilmişlik, cezalandırma gibi kavramların normalleştirilmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan insan davranışlarının görsel yansımaları kapsam dahilindedir. İnsanı çevreleyen görsel mesajların dönüşüme uğramasıyla ilgili kaynak ve materyaller, çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda iletişim kanallarının, toplumu dönüştürmekte kullandığı görsel dilin etkisinde bir dizi poster üretilmiştir. Ayrıca eser metninde, çalışmayı destekleyici örneklere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear is a prerequisite for creating a common pattern of behavior in society and instinctively the source of human survival. A society that which shaped by fear, loses its sense of freedom and cannot develope confidence. This situation occurs within the framework of the rules of society. Keeping people under control those who want to maintain their power with prohibitive and compelling behavior patterns are as old as human history. Individuals communicates with the society in which he/she lives through tradition and custom which produced behavioral patterns that a society must comply with. Man cannot go beyond these rules and sanctions, otherwise he/she experiences fear of exclusion. Aim of this thesis is the concept of class inequality, capital order that feeds the feelings of anxiety and fear in man; to explain through graphic design the different types of fears that have spread throughout the society. A number of works have been produced in connection with this. It includes the visual reflections of the resulting human behavior in consequence of the normalization of concepts such as strain, exclusion, marginalization, punishment. The focus of the study is resources and materials related to the transformation of visual messages surrounding human. A series of posters were produced in this direction influenced by the visual that communication channels use to transform society. In addition, supporting examples of the work were included in the text of the work.