Duygusal zekâ ve kariyer yönetimi ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between emotional intelligence and career management
- Tez No: 554121
- Danışmanlar: PROF. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı duygusal zekâ ve kariyer yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. İstanbul (Avrupa Yakası) ilinde ikamet eden ve özel sektörde insan kaynakları departmanında çalışan 300 kişiden toplanan veriler, SPSS istatistik programında analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde katılımcıların duygusal zekâlarının kariyer yönetimine yönelik görüşleri ile pozitif ve anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the relationship between emotional intelligence and career management. Questionnaire method was used as a method for data collection. The data obtained from 300 individuals, who reside in İstanbul (Europe Side) and work in human resources department of private sector, were analyzed with SPSS statistical software and interpreted. The findings of the study reveal that emotional intelligence of the participants have a positive and meaningful relationship with their career management.