İkinci dünya savaşı üzerine Türkiye'de karikatürler: Yeni Sabah ve Cumhuriyet gazetesi örnekleri
Editorial cartoons in Turkey on the WWII: Cases of Yeni Sabah and Cumhuriyet
  1. Tez No: 554122
  2. Yazar: EREN DENİZ ÖZÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma İkinci Dünya Savaşı dönemi (1939-1945) Türk basını üzerinedir. Çalışmada dönemin yüksek tirajlı gazetelerinden Yeni Sabah'ta ve Cumhuriyet'te yayımlanmış karikatürler aracılığıyla savaşa bağlı olarak Türk basınında cereyan eden ayrışma karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışma üç amaca yönelik hazırlanmıştır: (1) Yeni Sabah'ın yayın politikasını değerlendirmek, (2) Cumhuriyet'in yayın politikası ile Türk hükümetinin aktif tarafsızlık politikası arasındaki bağlantıyı masaya yatırmak ve (3) bunları yaparken karikatürleri kullanarak savaş dönemi Türk basınına farklı bir pencereden bakmak. Çalışmanın dayandığı temel varsayım karikatürlerin, gazetelerin yayın politikalarının ana hatlarını belirleyen başmakalelere uygun olarak oluşturulduklarıdır. Dolayısıyla öncelikle yayın politikaları başmakaleler incelenerek saptanmış ve ardından karikatürlerin bu yayın politikalarını yansıtan retoriksel araçlar olarak kullanıldıkları ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışma karikatürler üzerinden Yeni Sabah'ın Müttefik Devletler yanlısı, Cumhuriyet'in ise hükümet yanlısı bir yayın politikası takip ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the Turkish press during the period of the Second World War (1939-1945). In the study, the conflict showing up in the Turkish press depending on the war were analyzed comparatively through the editorial cartoons published in two of the newspapers which had the highest circulation rate at that time, Yeni Sabah and Cumhuriyet. The study was prepared for three goals: (1) assessing the publication policy of Yeni Sabah, (2) discussing relation between the publication policy of Cumhuriyet and the positive neutrality policy of Turkish government in detail and (3) while doing these, looking at Turkish press of those times from a different aspect by using the editorial cartoons. The basic assumption that this study is based on is that the editorial cartoons are created in accordance with the editorials determining outlines of the publication policies of the newspapers. Thus, firstly the publication policies were detected by viewing the editorials, then it was tried to prove that the editorial cartoons were used as rhetorical tools representing these publication policies. In this context, the study demonstrated that Yeni Sabah had a pro-Allies publication policy whereas Cumhuriyet had a pro-government one via the editorial cartoons.