Edirne Arkeoloji Müzesi metal buluntuları
The metal finds Edirne Archeology Museum
  1. Tez No: 554138
  2. Yazar: DİDEM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DANİŞ BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tezimin ana konusunu Edirne Arkeoloji Müzesi'ndeki metal buluntuların bir kısmı oluşturmaktadır. Edirne Arkeoloji Müzesi'nin kuruluşundan itibaren müze kurtarma kazıları ve satın alma yolları ile müze envanterine giren 300'e yakın buluntu, İstanbul Arkeoloji Müzeleri envanterinde yer alan ve Edirne kökenli olduğu bilinen 19 buluntu, Ainos (Enez) Kazısı Suterazisi nekropolünde tespit edilen 150'yi aşkın buluntu, Kırklareli ve Tekirdağ Arkeoloji Müzeleri sergisinde yer alan buluntular ve Türkiye Trakyası'nda yürütülen araştırmalar sırasında tespit edilerek yayınlanan buluntular incelenmiştir. Tez kapsamında Edirne Arkeoloji Müzesi envanterinde yer alan Türkiye Trakyası'nın çeşitli merkezlerinden gelmiş, metal buluntu gruplarından 63 adedi ele alınmıştır. İşlevlerine göre sınıflandırılan buluntular, kontekstleri incelenerek tipoloji ve analojileri yardımıyla ele alınmış ve tarihlendirilmeleri yapılmıştır. İki ana başlıktan ilkini oluşturan“Alet ve Gereçler”yoğun olarak MÖ 2. bin sonu ile MS 13. yüzyıl arasına, ikinci grup olan“Heykelcikler ve Aplikler”ise yoğun olarak MÖ 6. yüzyıl ile MS 11. yüzyıl arasına tarihlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bilgiler doğrultusunda, Edirne Arkeoloji Müzesi'nin metal buluntu çeşitliliği özelinde Türkiye Trakyası'nın sosyal ve materyal kültürüne katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of my thesis is the part of metal finds which are located in Edirne Archeology Museum. In this study, I looked through the finds as the following. Since the foundation of Edirne Archeology Museum, nearly 300 finds are located in the museum inventory through the museum rescue excavations and purchasing ways etc. Also 19 finds which are Edirne origin and located in İstanbul Archeology Museums' inventory and nearly 150 finds found in Suterazisi necropolis of Ainos (Enez) excavation, and the finds which are exhibited in Kırklareli Archeology Museum and Tekirdağ Archeology Museum, also the finds which were found and published during the researches in Thrace region of Turkey. The main materials of this thesis are the 63 of the metals which were found in the various centers in Thrace region of Turkey and are located in Edirne Archeology Museum's inventory. The finds are classified according to their functions and its contexts are examined and dated with the help of typologies and analogies. The first of the two main titles,“Tools and Equipments”are dated between BC 2000 and 13th century AD, while the second group“Sculptures and Appliques”are dated between 6th century BC and 11th century AD. According to the informations which obtained during this study, through the variety of the metal finds are located in Edirne Archeology Museum, it is aimed to contribute to the social and material culture of Thrace region in Turkey.