Sürdürülebilir kalkınma kapsamında ekoturizmin Muğla ilinin ekonomik kalkınmasına etkileri
The effects of ecotourism on the economic development of Mugla province in the scope of sustainable development
- Tez No: 554164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN VATANSEVER DEVİREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kitle turizmine bağlı olarak turizmin aşırı büyümesi, çevresel ve toplumsal bağlamda sorunlara yol açmıştır. Buna karşın, 1990'larda çevreyi korumayı ve yerel halkın refahını sürdürülebilir kılmayı amaçlayan ekoturizm faaliyetleri önem kazanmıştır. Ekoturizm, birçok ülkede az gelişmişliğe çözüm üreten bir faaliyet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekoturizm, sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde bir yol haritası sunmaktadır. Ekoturizm istihdam alanı yaratmakta ve bölgedeki tüm paydaşları etkilemektedir. Ekoturizm sürdürülebilir kalkınma kapsamında ekonomik, çevresel ve sosyo-kültürel etkiler doğurarak ekonomik kalkınmaya etki etmektedir. Bu çalışmada, sürdürülebilir kalkınma kapsamında ekoturizmin Muğla ilinin ekonomik kalkınmasına etkileri ortaya konulmuştur. Ekoturizmin bölgede kısa ve uzun dönemli karşılaştırılmasına yönelik mutlaklık içeren sonuçlara ulaşılamamıştır. Çünkü ekoturizmin tüm paydaşlar tarafından içselleştirilmesi yavaş gerçekleşmektedir. Ekonomik sürdürülebilirlik, sosyo-kültürel sürdürülebilirlik ve çevresel sürdürülebilirliği bünyesinde barındıran ekoturizmin Muğla ilinde ekonomik kalkınmayı etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre ekonomik sürdürülebilirlik olmaksızın sosyo-kültürel ve çevresel sürdürülebilirlikten söz edilemeyeceği ortaya çıkmıştır. Benzer şekilde sosyo-kültürel sürdürülebilirlik olmaksızın çevresel etkilerin görülmediği belirlenmiştir. Dolayısıyla sürdürülebilir kalkınma kapsamında ekoturizmin Muğla ilinin ekonomik kalkınmasına etkilerinde hiyerarşik bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The excessive growth of tourism due to mass tourism has led to problems in the environmental and social context. However ecotourism activities which aims to conserve the environment and sustain the well-being of local communities gained importance in the 1990s. Ecotourism is an area of activity that produces solutions to underdevelopment in many countries. Ecotourism offers a road map within the framework of sustainable development. Ecotourism creates employment and affects all stakeholders in the region. Ecotourism affects economic development by creating economic, environmental and socio-cultural effects within the scope of sustainable development. In the framework the effects of ecotourism on the economic development of the province of Mugla have been demonstrated in this study. There were no conclusions regarding the short and long term comparison of ecotourism in the region. Because the internalization of ecotourism by all stakeholders is slow. In addition ecotourism, which includes economic sustainability, socio-cultural sustainability and environmental sustainability, has been observed to affect the economic development in Mugla province. According to the findings, socio-cultural and environmental sustainability can not be mentioned without economic sustainability. Similarly, environmental impacts were not observed without socio-cultural sustainability. Therefore, it has been concluded that ecotourism has a hierarchical relation to the economic development of Mugla in the context of sustainable development.