Sürdürülebilir bir ekoturizm için ekoköy geliştirme: Doğanbey örnek olay incelemesi
Ecovillage development for a sustainable eco tourism: Doğanbey case study
- Tez No: 784313
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MEYDAN UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma,"Doğanbey, sürdürülebilir turizm kapsamında ekoköy olarak tanımlanabilir mi? sorunsalından yola çıkarak, ekoköy yapılmak istenen mevcut yerleşimleri sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda irdeleyerek durum tespiti yapmayı amaçlamaktadır. Ekoköyler genelde kırsal turizmi ve ekoturizmi bünyesinde barındıran alanlardır. Ekoköyleri teşvik ederek sayılarının arttırılması, insanın doğaya verdiği zararı en aza indirecek ve aynı zamanda kente olan göçü azaltarak kırsalda yaşayan insanlara ekonomik anlamda da katkılar sağlayacaktır. Ekoköylerin çevreye sağladığı olumlu etkilere rağmen literatüre bakıldığında bu konuda yeteri kadar çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bu çalışmada ekoköy ve sürdürülebilir turizm alanı olması planlanan Doğanbey'i, Dünya Turizm Örgütü'nün sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda en iyi turizm köylerini incelemek için ortaya koyduğu 8 çalışma alanından yararlanarak mevcut durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışma, ekoköylerde ekoturizmin geliştirilmesine yönelik örnek bir çalışma niteliği sunmaktadır. Bu çalışmada görüşme, gözlem ve doküman incelemesi gibi çoklu veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Paydaşları belirlemede Dünya Turizm Örgütü'nün sürdürülebilir turizm için ortaya koyduğu paydaş listesinden yararlanılmıştır. Alan hakkında bilgi sahibi, çoğunluğu ekoköy çalıştayına katılmış ya da ekoköy çalıştayından haberdar, yarısı Doğanbey'de yaşayan 14 kişiyle görüşülmüştür. Görüşmede elde edilen bulgular betimsel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Doğanbey'in mevcut durumu ortaya konulmuş ve alandaki eksiklikler için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study,“Can Doğanbey be defined as an ecovillage within the scope of sustainable tourism?”Based on the problem, ecovillage aims to do due diligence by examining the existing settlements in line with sustainable development goals. Ecovillages are generally areas that include rural tourism and ecotourism. Increasing their numbers by encouraging ecovillages will minimize the harm caused by humans to nature, and at the same time reduce migration to the city will also contribute economically to people living in the countryside by reducing migration to the city. Despite the positive effects of ecovillages on the environment, it is seen that there is not enough study done on this subject when looking at the literature. In this study, Doğanbey, which is planned to be an ecovillage and sustainable tourism area, has been tried to reveal the current situation by taking advantage of 8 working areas that UNWTO has put forward to examine the best tourism villages in line with sustainable development goals. In addition, the study presents an exemplary study for the development of ecotourism in ecovillages. In this study, multiple data collection techniques such as interview, observation and document review were utilized. In determining the stakeholders, UNWTO's stakeholder list for sustainable tourism has been utilized.Interviews were made with 14 people, half of whom lived in Doğanbey, who were knowledgeable about the area, most of whom attended the ecovillage workshop or were aware of the ecovillage workshop. The results obtained in the interview were analyzed descriptively. In line with the findings obtained, Doğanbey's current situation has been revealed and suggestions have been developed for the deficiencies in the field.