Entrepreneurial exit in the Middle East and North Africa
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkerinde girişimcilik faaliyetlerini sonlandıranlar
  1. Tez No: 554174
  2. Yazar: TAİMOUR ALMUFTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Küresel Girişimcilik Monitörü (Global Entrepreneurship Monitor) projesinin Yetişkin Nüfus Anketi (APS) verilerini kullanarak, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde sonlandırılan girişimcilik faaliyetlerinin temel belirleyicilerini araştırır. Beşeri sermayenin, finansal sermayenin, sosyal sermayenin, cinsiyetin ve yaşın girişimcilik faaliyetlerini sonlandıran kişiler üzerinde negatif etkisi olduğu varsayılmıştır. Araştırmamız sonunda, MENA bölgesinde cinsiyet hariç diğer faktörlerin diğer ülkeler ile benzerlik gösterdiği görülmüştür. Erkek girişimcilerin, kadın girişimcilere göre daha yüksek bir girişimcilik çıkış oranına sahip olduğu bulmuştur. Sonuç olarak, politika yapıcılarının MENA bölgesinde genç yaşta girişimcilik kültürünü oluşturmak için eğitim programlarına önem vermesi gerektiğini ve bölgenin geleceğe dair ümitlerini geliştirmek için girişimciliği desteklemesi lazamdır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the main determinants of entrepreneurial exit in the Middle East and North Africa region, through the employment of the Global Entrepreneurship Monitor (GEM) Adult Population Survey (APS) Data. We estimate that human capital, financial capital, social capital, gender, and age have contrasting effects on entrepreneurial exit. Through our analysis, we have discerned that the MENA region shares similar determinants of exit with the world, with the exception of gender. It is found that male entrepreneurs have a higher exit rate than female entrepreneurs. The results suggest policy makers must begin incorporating educational programs to cultivate entrepreneurs from a younger age, in addition to encouraging entrepreneurial culture in order to reinforce MENA's entrepreneurial prospects for the future.