Tükenmişlik sendromunun örgütsel aidiyete etkisi: Otomotiv sektöründe uygulama
The effect of burnout syndrome on belonging: Application in automotive sector
  1. Tez No: 554175
  2. Yazar: CENGİZ KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma otomotiv sektöründe bulunan bir işletmede çalışanların tükenmişlik sendromu ile ilgili algılarının örgütsel aidiyet üzerine etkilerinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak tesadüfi örneklem alma usulü ile seçilen bir otomotiv işletmesinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile ilgili algılarının örgütsel aidiyet üzerine etkileri ve demografik farklılıkların bu ilişkiyi nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmayla ilgili genel ilgiye yer verilmiş, ikinci bölümde tükenmişlik kavramı, üçüncü bölümde örgütsel bağlılık, dördüncü bölümde ise tükenmişlik sendromunun örgütsel aidiyete etkisi üzerine yapılan araştırmaya yer verilmiştir. Sonuç ve öneriler ise son bölümü oluşturmaktadır. Araştırma Kocaeli ilinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket ile elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Tükenmişlik ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeğinin tutarlılığını hesaplamak için Cronbach's Alpha hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların demografik özellikleri ile tükenmişlik ve örgütsel bağlılık arasında farkın olup olmadığı bağımsız örneklem t testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırmanın yapıldığı işletmede, çalışanların tükenmişliklerinin bireysel ve stres boyutunu belirten duygusal tükenmenin, beklentilerle başa çıkamamaları nedeniyle çevrelerine karşı duyarsızlaşmaları ve işyerinde kendilerinin başarısız olduklarını düşünmeleri örgütsel bağlılıklarına etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of employees' perceptions about burnout syndrome on organizational belonging in the automotive sector. In line with the purpose of the study, the effects of the employees' perception of burnout syndrome on organizational belonging and how the demographic differences affect this relationship were investigated by random sampling method in an automotive business chosen. The study consists of five chapters. In the first chapter, general interest in the study is given. In the second chapter, the concept of burnout, in the third chapter, the organizational commitment, and in the fourth chapter the effect of the burnout syndrome on the organizational belonging are provided. The results and recommendations constitute the last chapter. The study was carried out in Kocaeli province in a company operating in the automotive sector. A questionnaire was used to collect data. The data obtained by the survey was analyzed with SPSS program. Cronbach's Alpha was calculated to calculate the reliability of the burnout scale and the organizational commitment scale. Independent sample t-test and ANOVA tests were used to determine whether there is a difference between the demographic characteristics of the surveyed employees and burnout and organizational commitment. In the enterprise where the research was carried out, it was found that the burnout of the employees was emotional exhaustion indicating the individual and stress dimension, being insensitive to their environment due to their inability to cope with the expectations, and the fact that they thought that they were unsuccessful in the workplace had an effect on their organizational commitment.