Ankara ili ve ilçelerindeki braconinae (hymenoptera:braconidae) altfamilyası üzerine sistematik araştırmalar
- Tez No: 55418
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Bu tez kapsamında Braconinae altfamilyası ele alınmış ve Bracon Fabricius cinsine ait 15 tür tespit edilmiştir. Ankara ili ve ilçelerinde bulunmuş olan türlerin altcins ve tür tanı anahtarları bulguların ilk kısmında sunulmuştur. Çalışma alanı dışında olup, İç Anadolu Bölgesi'nden kayıtlı türler de bu tanı anahtarlarına ilave edilmiştir. Tespit edilen türlerin sinonimleri, morfolojileri, Dünya ve Türkiye' deki yayılışları ve konukçuları verilmiştir. İlk kez Bracon (R.) urinator, B. (C.) sabulosus, B. (B.) trucidator, B. (B.) pectoralis, B. (B.) leptus ve B. (G.) tschitsc herini türlerinin erkek dış genital organı çalışılmış ve tarifleri yapılıp şekilleri ayrıntılı olarak çizilerek böceğin morfolojisine ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study deals with the species belonging to the subfamily Braconinae found in Ankara. It includes 15 species from genus Bracon Fabricius. The subgenus and species key belonging to the species found in Ankara and surrounding region are presented in the first part of the inventions. All the species from the subfamily Braconinae found in Central Anatolian Region are added to the diagnostic key. In this thesis the synonomies, morphologies, hosts of studied and their distrubutions in Turkey and the World are given. For the first time the external male genitalia of Bracon (R.) urinator, B. (C.) sabulosus, B. (B.) trucidator, B. (B.) pectoralis, B. (B.) leptus ve B. (G.) tschitscherini species are studied. And their discriptions of the genitalia are done, their figures are drawn in a detailed way and added to the morphologies of the insects.