Sağlık kurumlarında kalite iyileştirme uygulamaları; Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların yönetimi üzerine bir araştırma
Quality improvement practices inhealth institutians; A study on the management of health care associated infections
  1. Tez No: 554182
  2. Yazar: EMRE TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık kuruluşlarına sağlık hizmeti almak için başvuran hastanın tedavisi sırasında sağlık bakım ilişkili enfeksiyonlar görülebilir. Sağlık bakım ilişkili enfeksiyonları; hastada ek sağlık problemlerine, iş gücü kaybına, hastanın hayatını kaybetmesine, tedavi maliyetlerinin artmasına yol açan farklı durumlara neden olabilir. Sağlık bakım ilişkili enfeksiyonlar alınacak tedbirler ile önlenebilir. Sağlık bakım ilişkili enfeksiyonlar ile mücadelede enfeksiyon kontrol ekibinin ve kalite yönetiminin ekip çalışması büyük önem taşımaktadır. Sağlık hizmetleri alanında sağlık bakım ilişkili enfeksiyonlarına yönelik geliştirilen hizmet, teknoloji ve insan kaynağı sürekli biçimde iyileştirilmelidir. Bu sistem kalite anlayışı ve kalite yönetimi ile standartize edilmelidir. Bu doğrultuda yapılan programlama, prosedür geliştirme ve çalışmalar enfeksiyon hastalıklarının sağlık hizmetleri alanında ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu çalışmada; geçmişten günümüze önemini halen korumakta olan sağlık bakım ilişkili enfeksiyonların önemi, çeşitleri, nedenleri ve enfeksiyondan korunmak için alınması gereken önlemler kalite yönetimi anlayışıyla beraber yönetilmesi gereken kısımları üzerinde durulmuştur. Çalışmada sağlık bakım ilişkili enfeksiyonların çağlar boyunca gösterdiği gelişmeler ele alınmıştır. Bulaşma yollarına değinilerek, bunların önlenmesi için uygulanması gereken yöntemlerden söz edilmiştir. Hijyen konusu ve hastanedeki tüm birimlerin tek tek bakım ve sterilizasyonun yapılması hayati önem arz etmektedir. Hastanelerin alt yapı ve mimarisinin sağlık koşullarına uygun yapılması gerekmektedir. Ameliyathaneden, mutfağa, atık deposuna kadar her bir birim ayrı önem taşımaktadır. Sağlık kuruluşlarında çalışan insanların enfeksiyon konusunda bilinçlendirilip, eğitilmesi önemli diğer bir konudur.
Özet (Çeviri)
Health care-associated infections may occur during the treatment of the patient who is applying for health services to health care facilities. Health care-associated infections; the patient may cause additional health problems, loss of labor force, loss of life of the patient and different situations leading to increased treatment costs. Health care-related infections can be prevented by measures to be taken. The team work of the infection control team and the quality management in combating health care related infections is of great importance. Services, technology and human resources developed for health care related infections should be continuously improved in the field of health services. This system should be standardized with quality understanding and quality management. In this respect, programming, procedure development and studies show how important infectious diseases are in the area of health care. In this study; The importance, types, causes and precautions to be taken in order to protect against infection from the past to the present day are emphasized. It is of vital importance to carry out hygiene and individual care and sterilization of all units in the hospital. The infrastructure and architecture of hospitals should be made in accordance with health conditions. Each unit from the operating room to the kitchen, to the waste depot is of particular importance. It is another important issue that people working in health institutions are informed about the infection and educated.