Çevrimiçi oyun bağımlılığının algılanan sosyal destek ve temel psikolojik ihtiyaçlarla ilişkisi
Relationship between online gaming addiction and perceived social support and basic psychological needs
- Tez No: 554183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı çeşitli lise türlerinde öğrenim gören ergenlerin çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeylerinin ailesinden, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden gördükleri sosyal destek ve temel psikolojik ihtiyaçları ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli Bağcılar ilçesinde okuyan lise öğrencileri oluşturmaktadır. Anadolu lisesi, Meslek lisesi ve İmam Hatip liselerinden 262 kız ve 271 erkek olmak üzere toplam 533 öğrenci, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilerek, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada öğrencilerin oyun bağımlılığı düzeylerini ölçmek için Ergenler İçin Oyun Bağımlılığı Ölçeği , algıladıkları sosyal desteği ölçmek için Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, temel psikolojik ihtiyaçlarını ölçmek için Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği Lise Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar İçin t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erkeklerin çevrimiçi oyun bağımlılığı kız öğrencilere göre ve çoğunlukla çevrimiçi oyunları tercih edenlerin çevrimiçi oyun bağımlılık düzeyleri, çevrimdışı oyunları tercih edenlere göre anlamlı düzeyde yüksektir. Meslek lisesi öğrencilerin çevrimiçi oyun bağımlılığı puanları Anadolu lisesi ve İmam Hatip liselerindeki öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksektir. Anadolu ve İmam Hatip lisesi arasında ise anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çevrimiçi oyun bağımlılığı ile algılanan sosyal destek ve temel psikolojik ihtiyaçlar arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyleri ile aile, arkadaşlar ve öğretmenlerden algılanan sosyal desteğin arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Temel psikolojik ihtiyaçlardan yeterlik ihtiyacının çevrimiçi oyun bağımlılığı ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bulgular alanyazındaki bilgiler doğrultusunda tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between online gaming addiction level of adolescents studying in various school types and their perceived social support from family, friends, teacher and basic psychologic needs. the universe of the study consists of adolescents attending high schools in Bağcılar district of İstanbul province in 2017-2018 academic year. Total of 533 participants, 262 female and 271 male, selected by stratified sampling method from Anatolian, Vocational and İmam Hatip high schools was the sample of the study. In study Gaming Addiction Scale for adolescents, Percieved Social Support Scale, Basic Psychologic Needs Scale-High School form and Personal Information Form created by the researcher were used to collect data. In the analysis of the data, t Test for Independent Sampling, One Way Variance Analysis, Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient were used. According to the findings obtained from the research, online game addiction scores of male students were significantly higher than female students and those who prefer mostly online games have higher levels of online gaming addiction than those who prefer offline games.it was observed that there was a significant negative correlation between online gaming addiction and perceived social support and basic psychological needs. Online Game addiction scores of the Vocational high school students are significantly higher than the students in Anatolian high schools and Imam Hatip high schools. No significant difference was found between Anatolian and Imam Hatip high schools. A significant negative correlation was found between online game addiction levels and perceived social support from family, friends and teachers. There is no significant relationship between online gaming addiction and competence needs of basic psychological needs. The findings were discussed in accordance with the information in the literature and some suggestions were made.