Siyasal iletişim sürecinde propaganda ve siyasal reklam: 7 haziran 2015 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gazete reklamlarının analizi
Propaganda and political advertising in the process of political communication: Analysis of Justice and Revelopment Party's newspaper advertisements in 7 june 2015 general elections
  1. Tez No: 554189
  2. Yazar: DUDU YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma siyasal iletişim bağlamında seçim sürecinin siyasal reklam ve propaganda olgusunu ele almıştır. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde ulusal gazetelerde yer alan siyasal reklamlar analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında reklamlar incelenerek kamuoyuna verilmek istenilen mesajlar irdelenmiş ve siyasal reklamların önceki genel seçimlerde kullanılan reklamlar ile arasındaki anlamsal farklılık belirlenerek, Ak Parti'nin 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde aldığı oy oranı ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın birinci kısmında literatür taraması yapılarak siyasal iletişim, propaganda ve siyasal reklam bağlamında teorik çerçeve oluşturulmuştur. İkinci kısımda ise Ak Parti'nin 7 Haziran 2015 genel seçim sürecinde ulusal basında yer alan siyasal reklamları içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde siyasal reklam çalışmalarının seçimlerin kaderini ve sonuçlarını doğrudan etkilediği görülmektedir. Çalışma kapsamında örneklem olarak incelenen Ak Parti tarafından hazırlanan reklamlar incelendiğinde yer aldıkları gazetelerle iktidar ilişkilerine bakıldığında objektiflik ve tarafsızlık ilkesinin göz ardı edildiği sonucuna ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the context of political communication, the effectiveness of propaganda and political advertising has been dealtwith in the political electoral process. Political advertising published on the national newspapers in the June 2015 General Elections were analyzed. Within the scope of the study, the advertisement posters the messages to be publicized were analyzed, and the meaningful differences between the advertising posters and advertising banners used in the previous and the next general elections were determined, and the voting rate of the Justice and Development Party (AK Parti) in theJune 2015 elections and advertising banners within the scope of the elections campaigns were linked. In the first party of the study, a theoretical framework has been established in the context of political communication, propaganda and political advertising. In the second part of the study, the advertising banners of Justice and Development Party published in national newspaper June election processwere analyzed through content analysis methodology and the differences in the in the newspapers were shown in accordance with the publication policies. When the data obtained as a result of the study is examined, it s seen that political advertising Works directly affect the fate and results of the elections. When the advertisements prepared by the Ak Parti which has been examined as a sample within the scope of the study are examined, it can be conclued that the principle of objectivity and objectivitiy is ignored when the power relations with the newspapers in wihich they take place are examined.