Siyasal iletişim sürecinde propaganda amaçlı afişlerin değerlendirilmesi: 2011 Genel ve 2014 Yerel Seçimleri örneği
The evaluation of propagandistic posters in the process of political communication: Sample of 2011 General and 2014 Local Elections
  1. Tez No: 366302
  2. Yazar: BATUHAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Değerlendirilmesi: 2011 Genel ve 2014 Yerel Seçimleri Örneği“ başlıklı çalışmada incelenen afişlerin, grafik tasarım açısından değerlendirilmesi, afişte kullanılan slogan ve tasarımların düz ve yan anlamlarının göstergebilimden yararlanılarak belirlenmesi, afiş tasarımlarına farklı disiplinlerle yaklaşarak grafik eğitimi alanına yeni çalışmaların yapılmasının teşvikinin sağlanması ve aynı zamanda grafik tasarımcıya bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında siyasal iletişim sürecinde propaganda amaçlı yapılan afişlerin göstergebilimsel açıdan incelenmesi, görsel göstergebilim kuramını geliştiren, Roland Barthes'in ”Gösterge İlkeleri" kitabında yer alan başlıklar öncülüğünde ele alınmış ve uzmanlar eşliğinde geliştirilmiştir. Araştırma modeli nitel araştırma yöntemi olarak göstergebilimsel açıdan içerik analizidir. Araştırmada Türkiye'deki 3 siyasi partinin (Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi) 2011 Genel ve 2014 Yerel Seçimlerinde propaganda amaçlı kullandıkları afişler seçilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında; afiş tasarımlarının siyaset kurumundaki işlevselliği hakkında önemli veriler elde edilmiştir. Bu araştırmada, çağımızın değişen reklam afişleri hakkında da veriler elde edilmiştir. Bu verilerin özellikle grafik alanında eğitim alan öğrenciler, bilim üreten akademisyenler için yararlı olacağı düşünülmektedir. Gelişen yeni iletişim kanalları (sosyal medya) karşısında gücünü sürdüren afişler, seçimlerin seyrini belirlemede etkin olarak kullanılmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study,to evaluate examinated posters which in the study entitled“The Evaluation of Propagandistic Posters in the Process of Political Communication : Sample of 2011 General and 2014 Local Elections”in terms of graphic design, to determine denotations and connotations of slogans and designs which used in posters by making use of semiotics, to provide promotion to field of graphic education for new studies, at the same time to create a source to graphic designers was aimed. In this thesis, examination of propagandistic posters in the process of political communication in terms of semiotics, has been developed by experts with undr the guidance of topics Roland Barthes' book“ Elements of Semiology”, who developed the theory of visual semiotics. The model of research is a content analysis as a method of qualitative research in terms of semiotics.In this study, the propagandistic posters of 3 political parties in Turkey (Justice and Development Party, Republican People's Party, Nationalist Movement Party) have been seleceted which are used in 2011 General and 2014 Local elections. When we look at the results of research findings; important datas were obtained about the functionality of the banner designs in instution of politics.Moreover, in this study, were obtained datas about changing advertising banners of our age. It is considered will be useful for particularly students in the field of graphic education and academics who produces science. Posters continued their strength against the developing new communication channels (social media) and still used effectively to determine course of elections.