Ankara grovaklarının bozunma derecelerinin saptanması-sınıflandırılması ve haritalanması
Determination-classification and mapping of the degree of weathering in Ankara graywackes
  1. Tez No: 55420
  2. Yazar: NURLU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Çalışma, Ankara'nın güney ve güneydoğu kesiminde yüzeylenen grovakların bozunma derecelerini belirlemek ve bozunma derecelerinin kayacın fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma büro, saha ve laboratuvar çalışmaları olmak üzere üç aşamada yürütülmüştür. Büro çalışmalarında, Ankara kenti kayaç zeminlerinde yapılan mühendislik jeolojisi çalışmaları ve tezin asıl amacım oluşturan bozunma konusunda yapılmış olan çalışmalar derlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasını oluşturan saha çalışmaları, Ankara kent planı ve jeolojik çıkma haritasından yararlanılarak yürütülmüştür. Saha çalışmaları kapsamında çatlak açıklıkları, dolgu malzemesi belirlenmiş, Schmidt çekici ölçümleri yapılmış ve laboratuvarda yapılacak deneyler için blok örnekler alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında sahadan alınan örnekler petrografik, mineralojik ve mekanik özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Petrografik incelemeler için yapılan incekesitler üzerinde modal analiz yapılmış; kayaçta bulunan bozunmamış mineraller, bozunmuş mineraller, mikroçatlak ve boşluklar değerlendirilerek grovakların bozunma indisi değeri belirlenmiştir. X-ışınları çözümlemeleri ile grovaklarda bulunan kil türleri belirlenmiştir. Grovaklarda belirlenen kil türlerinin şişme potansiyellerinin düşük olmasından dolayı aşınma duraylılığı indeks değerlerine etki etmediği belirlenmiştir.Kaya mekaniği laboratuvarında sahadan alınan grovak örnekleri üzerinde nokta yükü dayanım indeks değerleri 3.97MPa-1.04MPa ; gözeneklilik değerleri % 0.38-% 11.4 ; aşınma duraylılığı (slake durability) indeks değerleri % 99.3-% 86 arasında bulunmuştur.Bozunma derecesindeki artışa bağlı olarak nokta yükü dayanım ve aşınma duraylılığı değerleri düşmekte, gözeneklilik ise artmaktadır. Saha ve laboratuvar çalışmalarının deneştirilmesi sonucunda, inceleme alanındaki grovakların az bozunmuş (II), orta derecede bozunmuş (111) ve bozunmuş (IV) oldukları gözlenmiştir. Bulunan bu bozunma dereceleri harita üzerine işlenmiş ve aynı bozunma derecesine sahip olan alanlar birleştirilerek grovakların yüzey bozunma zon haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study has been carried out in order to determine the weathering degrees of the graywackes that outcrop at the southern and southeastern part of the Ankara city and to determine the effect of the weathering degree on physical and mechanical properties of this rock. The study involves three steps as follows; office, field and laboratory studies. During office study, previously documented engineering geological investigations, related to the rock units around Ankara, and other previous work on the weathering aspects of these have been compiled. The second step of the work is the field study which involves measurement of fracture aperture, determination of filling materials inside the fractures, Schmidt hammer measurements and collection of block samples for the laboratory studies. During field study, Ankara city plan and geological map have been used. During laboratory studies, the samples collected in the field, have been evaluated from the point of view of their petrographical, mineralogical and mechanical properties. Modal mineralogical analyses have been carried out on thin sections prepared for petrographical determinations and weathering index of the graywackes has been determined by evaluating both weathered and unweathered minerals, microfractures and micropores. X-ray diffraction analyses have been performed to determine the effects of clay minerals on the mechanical properties of the rock samples. The results obtained from rockvıı mechanics procedures, are as follows; the point load index values change between 3.97 MPa and 1.04 MPa, the apperant porosity values change between 0.38% and 11.4%, the slake durability index values change between 99.3% and 86%. As a result of correlation of field and laboratory studies it has been concluded that, the graywackes in the study area, are determined to be slightly weathered (II), moderately weathered (HI) and weathered (IV). These result have been plotted on the map, and the areas with the same weathering degree have been connected to each other and consequently, a surface weathering zone map has been prepared.