İmmunglobulin A vasküliti nefritli ve immunglobulin A nefropatili hastaların böbrek biyopsisinde pentraksin 3 ve interlökin 5 boyanması, patogeneze katkısı
Pentraxin 3 and interleukin 5 staining in the renal biopsy of immunoglobulin avasculitis nephritis and immunoglobulin A nephropathy patients, contribution topathogenesis
  1. Tez No: 554191
  2. Yazar: MERVE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İmmunglobulin A Vasküliti Nefriti (IgAVN) ve İmmunglobulin A Nefropatisi (IgAN) klinik, histolojik ve immünolojik birçok ortak noktaya sahiptir. Her iki hastalığın patogenezinde anormal glikozillenmiş İmmunglobulin A (IgA) molekülü söz konusudur. Pentraksin 3 (PTX3) lokal enflamasyona sistemik yanıtı gösteren akut faz proteinidir, glomerülonefritlerde renal dokuda birikiminin gösterilmesi glomerüler ve tübüler hasarda rol oynadığını desteklemektedir. IgAN hastaların böbrek biyopsisinde PTX3'ün mezengial hücrelerde birikimi gösterilmiş, ancak rutin patolojik incelemeyle ayrımlanamayan IgAVN hastalarının böbrek biyopsilerinde PTX3 tutulumu ile ilgili yapılmış çalışma yoktur. İnterlökin 5 (IL-5), B hücreleri ve eozinofillerin işlevlerinin sürdürülmesinde görevli, mukozal IgA üretimini sağlayarak doğal bağışıklıkta rol oynayan glikoproteindir. Ayrıca IL-5'in IgA'nın anormal glikolizasyonuna neden olabileceğini, nefrit gelişimini etkileyebileceğini öne süren çalışmalar bulunmaktadır. IL-5'in IgAVN ve IgAN hastalarının böbrek biyopsi preparatlarında tutulumu ile ilgili literatürde yapılmış çalışma yoktur. Çalışmamızda IgAVN ve IgAN hastalarının böbrek biyopsi preparatlarında PTX3 ve IL-5 Poliklonal Antikoru çalışmayı, tutulumu, farkları göstermeyi ve patogeneze katkısını tespit etmeyi amaçladık. Ocak 2012-Aralık 2018 tarihleri arasında Çocuk Nefroloji Bilim Dalı tarafından IgAVN ve IgAN tanısıyla böbrek biyopsisi yapılan hastaların parafine gömülü ince iğne böbrek biyopsi materyalleri PTX3 ve IL-5 poliklonal antikorları ile immunohistokimyasal boyanarak yeniden değerlendirildi. Glomerüllerdeki tutulum; boyanma yok(0), hafif boyanma(+1), orta-ağır boyanma(+2) olarak kaydedildi. Boyanma kontrolü için başka nedenlerle nefrektomi yapılan hastaların biyopsi preparatları kullanıldı. Çalışmaya 28 IgAVN, 10 IgAN, toplam 38 hasta alındı. ISKDC (International Study of Kidney Disease in Children) sınıflamasına göre IgAVN hastalarının 7'si (%25) Evre 1, 16'sı (%57,1) Evre 2, 5'i (%17,8) Evre 3'tü. IgAN hastalarının Oxford sınıflamasında ise 3 hasta M0E0S0T0, 4 hasta M1E0S0T0, diğer 3 hasta M1E0S0T1,M1E0S1T2, M1E0S1T0 idi. Böbrek biyopsilerinin PTX3 ile immunohistokimyasal boyanmasının değerlendirmesinde IgAVN grubunda 14 (%50) hastada boyanma yoktu, 11 (%39,2) hastada +1 boyanma, 3 (%10,7) hastada +2 boyanma saptandı. ISKDC sınıflamasında Evre 1 7 hastanın 2'sinde (%28,5), Evre 2 16 hastanın 7'inde (%43,7), Evre 3 5 hastanın 5'inde (%100) boyanma saptandı. PTX3 +2 boyanma olan 3 hastanın hepsi Evre 3'tü. Kresent varlığında daha yoğun boyanma görüldü. IgAN grubunda ise 5 (%50) hastada boyanma yoktu, 4 (%40) hastada +1 boyanma, 1 (%10) hastada +2 boyanma görüldü. Oxford sınıflamasına göre mezengial hipersellülarite skoru M1 olan 7 hastanın 5'inde (%71,4) boyanma vardı. Tübüler atrofi, interstisyel fibrozis skoru T1 ve T2 olan 2 hastada da PTX3 boyanması vardı, M1E0S1T2 olan hastada belirgin ve +2'ydi. Segmental glomerülosklerozu olan 2 hastada da PTX3 boyanması pozitifti. IL-5 ile immunohistokimyasal boyanmanın değerlendirilmesinde IgAVN grubunda 12 (%42,8) hastada boyanma yoktu, 15 (%53,5) hastada +1 boyanma, 1 hastada (%3,5) +2 boyanma saptandı. ISKDC sınıflamasına göre Evre 1 7 hastanın 2'sinde (%28,5), Evre 2 16 hastanın 9'unda (%56,2), Evre 3 5 hastanın 5'inde (%100) boyanma saptandı. IL5 +2 boyanma saptanan hasta Evre 3'tü. Kresent varlığı IL-5 boyanmasında artışa sebep olmadı. IgAN grubunda ise 3 (%10) hastada boyanma görülmedi, 7 (%70) hasta +1 boyandı. Boyanma saptanan hastaların hepsinin mezengial hipersellülarite skoru M1'di. Daha önceki çalışmalarda IgAN'nde glomerüllerde PTX3 varlığının gösterilmesinden sonra çalışmamızda da IgAVN'nde de glomerüler mezengial alanda PTX3 varlığı saptandı. Ayrıca PTX3 varlığı daha ciddi histopatolojik tutulum ile koreleydi. Kresent, tübüler atrofi ve fibrozis durumlarında PTX3 varlığı fibrozis patogenezinde PTX3'ün rolü olabileceğini düşündürdü. Ayrıca çalışmamızda in vitro olarak B hücrelerinde IgA sentezini arttığı bilinen IL-5'in her iki hastalıkta glomerüllerde varlığının saptanması ve boyanmanın histopatolojik olarak daha ciddi böbrek tutulumuyla korelasyonu IL-5'in IgA'nın anormal glikozillenmesi ve glomerüllerde birikmesine neden olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Immunglobulin A Vasculitis Nephritis (IgAVN) and Immunoglobulin A Nephropathy (IgAN) have many common clinical, histological and immunological features. There is an abnormal glycosylated Immunoglobulin A (IgA) molecule in the pathogenesis of both diseases. Pentraxin 3 (PTX3) is an acute phase protein that demonstrates systemic response to local inflammation. Demonstration of PTX3 in renal tissue in glomerulonephritis supports the role of glomerular and tubular damage. In renal biopsies of IgAN patients, PTX3 accumulation in mesengial cells was shown. However, there are no studies on PTX3 involvement in renal biopsies of IgAVN patients. Interleukin 5 (IL-5) is a glycoprotein that plays a role in natural immunity by inducing mucosal IgA production in the functions of B cells and eosinophils. There are also studies suggesting that IL5 may cause abnormal glycosylation of IgA and may affect nephritis. There is no study in the literature on the involvement of IL-5 in IgAVN and IgAN patients in renal biopsy preparations. In our study, we aimed to determine the presence, involvement and differences of PTX and IL-5 Polyclonal Antibodies in renal biopsy preparations of IgAVN and IgAN patients. Between January 2012 and December 2018, renal biopsy specimens of patients with IgAVN and IgAN were re-evaluated by immunohistochemical staining with PTX3 and IL-5 polyclonal antibodies. Staining in glomeruli; no staining (0), mild staining (+1), medium-heavy staining (+2) was recorded. Biopsy preparations of patients who underwent nephrectomy for other reasons were used for staining control. A total of 38 patients (28 IgAVN and 10 IgAN) were included in the study. 7 (25%) of IgAVN patients were stage 1, 16 (57,1%) were stage 2, 5 (17,8%) were stage 3 according to ISKDC (International Study of Kidney Disease in Children) classification.In the Oxford classification of IgAN patients, 3 patients were M0E0S0T0, 4 were M1E0S0T0, the other 3 were M1E0S0T1, M1E0S1T2, M1E0S1T0. In the evaluation of immunohistochemical staining of renal biopsies with PTX3, there was no staining in 14 (50%) patients, +1 staining in 11 (39,2%) patients and +2 staining in 3 (10,7%) patients in the IgAVN group. According to ISKDC classification, 2 of 7 stage 1 patients (28.5%), 7 of 16 stage 2 patients (43.7%), 5 of 5 stage 3 patients (100%) had PTX3 staining in renal biopsies. All 3 patients with PTX3 +2 staining were stage 3. There was more intense staining in the presence of cresent. In the IgAN group, there was no staining in 5 (50%) patients, +1 staining in 4 (40%) patients and +2 staining in 1 (10%) patient. According to the Oxford classification, 5 of 7 patients (71.4%) had mesangial hypercellularity score M1. Two patients with tubular atrophy, interstitial fibrosis score T 1 and T 2 had PTX3 staining, was marked in the patient with M1E0S1T2 and was + 2. In immunohistochemical staining with IL-5, there were no staining in 12 (42,8%) patients, +1 staining in 15 (53,5%) patients and +2 staining in 1 patient (3.5%) in the IgAVN group. According to the ISKDC classification, 2 of 7 stage 1 patients (28.5%), 9 of 16 stage 2 patients (56.2%), and 5 of 5 stage 3 patients (100%) had IL-5 staining in renal biopsies. The patient with IL-5 +2 staining was stage 3. The presence of cresent did not cause an increase in IL5 staining. In the IgAN group, there was no staining in 3 (10%) patients and 7 (70%) patients were stained in +1. All of the patients with staining had a mesangial hypercellularity score of M1. After the presence of PTX3 in the glomeruli in IgAN in previous studies, the presence of PTX3 in the glomerular mesengail area in IgAVN was also detected in our study. In addition, the presence of PTX3 correlated with more severe histopathological involvement. Presence of PTX3 in crescent, tubular atrophy and fibrosis suggested that PTX3 may play a role in the pathogenesis of fibrosis. In addition, IL-5, which is known to increase IgA synthesis in B cells in vitro, was detected in glomeruli in both diseases and IL-5 staining correlated histopathologically with more severe renal involvement. This suggests that IL-5 may cause abnormal glycosylation of IgA and accumulation of IgA in glomeruli.