Çocuklarda ilaç infüzyonuna bağlı oluşan ağrıyı azaltmada soğuk uygulamanın etkisi
The effect of cold application in reducing pain caused by drug infusion in children
  1. Tez No: 554192
  2. Yazar: MÜZEYYEN BESTE ŞERMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU, DOÇ. DR. SİBEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuklarda İlaç İnfüzyonuna Bağlı Oluşan Ağrıyı Azaltmada Soğuk Uygulamanın Etkisi Araştırma çocuklarda ilaç infüzyonuna bağlı oluşan ağrıyı azaltmada soğuk uygulamanın etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Dahiliye kliniklerinde Şubat- Nisan 2016 tarihlerinde yatan 6- 18 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örnekleminde, çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 120 çocuk (kontrol n=40, deney n=40, plasebo n=40) yer aldı. Araştırmanın verileri çocuğun demografik özellikleri, kullanılan IV kateterin yeri ve kalma süresi, uygulanan ilacın dozu (mg), ilacın miktarı (ml), ilacın günde kaç kez uygulandığı ve toplamda uygulanan ilaç, ağrının süresi, uygulanan serum ve özelliklerine ilişkin bilgi formu ile VAS (Görsel Analog Skala) kullanılarak toplandı. Araştırmada deney grubundaki çocuklara jelli soğuk buz paketi uygulandı, plasebo grubundaki çocuklara oda sıcaklığında aynı paket uygulanırken kontrol grubuna ilaç infüzyonu boyunca herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Fisher-Freeman Halton testi, Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir ve Spearman korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma grupları ağrı düzeylerini etkileyecek cinsiyet, yaş, kullanılan IV kateterin yeri ve kalma süresi, ilaç dozu (mg), ilacın gün içinde ve toplamda uygulanma sayısı ile seruma ilişkin özellikler gibi değişkenler açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Cold Applıcatıon In Reducing Paın Caused By Drug Infusion In Children This experimental study aimed to determine the effect of cold application in reducing pain caused by drug infusion in children. The population of the study comprised 120 in patient children, aged 6-18, in the internal medicine clinics of Bursa Dörtçelik Children's Hospital between February and April 2016, who met the inclusion criteria and agreed to participate (control group n=40, experimental group n=40, placebo group n=40). An information form was used to collect data regarding the children's demographic characteristics, placement of the IV catheter used, dosage (mg) of the used drug, amount of drug (ml), the number of times the drug is administered per day and in total, the characteristics of perceived pain, the features of the serum applied, and the visual analog scale (VAS). Cold ice packs filled with gel were applied on the children in the experimental group during drug infusion, while the same kind of pack, at room temperature, was applied on the children in the placebo group. No applications were performed on the children in the control group. The Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Fisher-Freeman Halton test, and Chi-squared test were used for the statistical analyses. The relationships between continuous variables were analyzed with correlation analysis, and Spearman correlation was calculated. The study groups were similar in terms of variables which affect pain levels, such as sex, age, the placement and duration of IV catheter use, drug dosage (mg), the number of times the drug is administered per day and in total, and the features of the serum.