Drama temelli çevre eğitiminin çocukların çevre farkındalık düzeylerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of drama-based environmental education on children's environmental awareness levels
  1. Tez No: 554196
  2. Yazar: BURÇİN AYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, drama temelli çevre eğitiminin ilkokulların dördüncü sınıfına devam eden çocukların çevre farkındalık düzeylerine etkisinin olup olmadığının saptanması amacıyla yapılmıştır. Ankara'da ilkokulların dördüncü sınıflarına devam eden 40 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen doğrultusunda nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan ihtiyaç belirleme formu, Çevre Bilgisi Testi, Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği, Çevreye Yönelik Davranış Ölçeği ve Genel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Deney grubunda yer alan çocukların çevre farkındalıklarını geliştirmeye yönelik hazırlanan drama temelli çevre eğitimi üç ay süre ile haftanın iki yarım günü toplam 24 oturum olarak uygulanırken; kontrol grubundaki çocuklar kendi eğitim programlarına devam etmiştir. Araştırma sonucunda çalışmaya dahil edilen ilkokul dördüncü sınıf deney ve kontrol grubundaki çocukların Çevre Bilgisi Testi ve Çevreye Yönelik Davranış Ölçeği öntest ve sontest sonuçlarından elde edilen puanlar sonucunda deney grubu lehine anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır (p.05).Deney ve kontrol grubundaki çocukların Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği ön test ve son test sonuçlarından elde edilen puanlar sonucunda anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>.05).Deney ve kontrol grubundaki çocukların Çevre Farkındalık İndeksi ön test ve son test sonuçlarından elde edilen puanlar sonucunda deney grubu lehine anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır (p.05). Elde edilen bulgular literatür çalışması eşliğinde tartışılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine whether drama-based environmental education affected environmental awareness in fourth-grade students. The study comprised 40 children attending the fourth grade at primary schools located in Ankara. The quantitative study adopted a pretest-posttest control group experimental design. The study data were gathered with the Needs Analysis Form, Environmental Knowledge Test, Environmental Attitude Scale, Environmental Behavior Scale and Demographic Information Form developed by the author. The drama-based environmental education program developed to promote children's environmental awareness was administered to the experimental group two half-days per week for a three-month period in a total of 24 sessions, while the control group children resumed their regular education programs. Environmental Knowledge Test and Environmental Behavior Scale pretest and posttest scores revealed significant differences in favor of the experimental group children (p.05). The results did not yield a significant difference in the Environmental Attitude Scale pretest and posttest scores between the experimental and control group children (p>.05), whereas there was a significant difference in the Environmental Awareness Index pretest and posttest scores between the experimental and control group children in favor of the experimental group (p.05). The author has discussed the study results in view of the literature and has suggested several recommendations.