Erken dönem ön açık kapanışın modifiye rapid molar ıntruder ile tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment results of early anterior bite with modified rapid molar intruder
  1. Tez No: 554200
  2. Yazar: OSMAN ÖKTEM AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA RÜBENDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ön açık kapanışı bulunan bireyler genellikle eşlik eden posterior dentoalveolar bölgenin aşırı derecede erüpsiyonuna sahiptir. Bu tür dikey çene tutarsızlığı olduğunda, ideal çözüm posterior dentoalveolar büyümeyi önleyerek veya intrüze ederek büyüme modülasyonu uygulamaktır. Bu tez çalışmasının amacı büyüme gelişim dönemindeki ön açık kapanış maloklüzyonlu bireylerde; intermaksiller elastik ve ekstraoral aygıt kullanımı olmaksızın devamlı ve hafif kuvvetler uygulayan, herhangi bir lokal cerrahi işleme gerek duyulmayan, intraoral bir mekanizma olan modifiye rapid molar intruder sistemi kullanılarak elde edilen tedavi sonuçları değerlendirilmektir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi talebiyle başvuran ön açık kapanış maloklüzyona sahip 20 birey (4 erkek, 16 kadın) dahil edilmiştir. Bireyler, çalışmaya ancak kendilerinden ve velilerinden imzalı aydınlatılmış onam formu alındıktan sonra dâhil edilmiştir. 4 kadın birey çeşitli sebeplerle çalışmadan çıkarılırıp 16 bireyle devam edilmiştir. Ölçümlerin tedavi öncesi ve sonrası zamanlarda farklılığının incelenmesi amacı ile Wilcoxon işaret testi kullanılmıştır. Ayrıca metot hatasının incelenmesi amacı ile tespit edilmesi amacı ile Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Mandibular anterior otorotasyon sebebiyle çenelerin sagittal yön ilişkisinde (ANB) sınıf 2' den sınıf 1'e düzelme elde edilmiştir. Mandibular düzlem ile mandibular oklüzal düzlem ve palatal düzlem ile maksiller oklüzal düzlem açısında artış gözlenmiştir. Alt ve üst kesici retraksiyonlarına ve spontan erüpsiyonlarına bağlı olarak, overbite'da artış, overjette azalma elde edilmiştir. Aygıtın olumlu etkisiyle maksiller ve mandibular anterior alveolar yüksekliklerde artış ve maksiller ve mandibular posterior alveolar yüksekliklerde azalma gerçekleşmiştir. Maksiller ve mandibular anterior ark uzunlukları ile maksillar total ark uzunluğunda ise kesici retraksiyonlarına bağlı azalmalar ortaya çıkmıştır. Büyüme gelişim dönemindeki ön açık kapanış maloklüzyonlu olan MRMI apareyi uygulamasının dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin incelendiği 16 bireyin dahil edildiği çalışmamızda overbite miktarı ortalama 2,91 mm artmıştır.
Özet (Çeviri)
Cases with an anterior open bite usually have an eruption of the accompanying posterior dentoalveolar region. The ideal solution is growth modification by preventing posterior dentoalveolar growing or intrusion of posterior teeth in this type of vertical direction discrepancy. The aim of this study is to evaluate the results of treatment using a modified rapid molar intruder system, which is an intraoral mechanism that does not require any local surgical procedures, which requires continuous and mild forces without the use of intermaxillary elastic and extraoral devices, in patients with anterior open bite malocclusion in the growth stage. The study included 20 cases (4 males, 16 females) with anterior open bite malocclusion who applied to Ankara University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for treatment. Cases were included in the study after the informed consent form was obtained from them and their parents. 4 female patient were excluded from the study for various reasons and continued with 16 patient. The Wilcoxon sign test was used to examine the differences of the measurements before and after treatment. In addition, Spearman correlation analysis was performed to determine the method error. P values less than 0.05 were considered statistically significant in this study. Analysis was performed with SPSS 22.0 software package. Because of the mandibular anterior autorotation, there was an improvement in the sagittal direction of the jaws (ANB) from Class 2 to Class 1. The increase of angle between mandibular plane to mandibular occlusal plane and palatal plane to maxillary occlusal plane were observed. Due to lower and upper incisor retraction and spontaneous eruptions, overbite was increased and overjet was decreased. The maxillary and mandibular anterior alveolar heights were increased and posterior alveolar heights were decreased with the positive effect of the appliance. Because of incisors retraciton, maxillary and mandibular anterior arc lengths and maxillary total arc length were decreased. In our study, the incidence of overbite increased by 2,91 mm in 16 patients with the effect of the application of MRMI appliance with anterior open bite malocclusion on dentofacial structures.