Farklı oranlarda glisirizik asit eklenen remineralizasyon ajanlarının antibakteriyel etkinliklerinin ve remineralizasyon kapasitelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of antibacterial efficacy and remineralization capacity of remineralization agents with glycyrrhizic acid at different rates
- Tez No: 554227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZNURHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) içeren Tooth Mousse ve içerisine farklı oranlarda glisirizik asit eklenen bu macunun başlangıç çürük lezyonu oluşturulan süt dişi mine yüzeyine uygulanmasının, remineralizasyona olan etkilerini tespit etmek, mine yüzey değişikliklerini saptamak, antibakteriyel etkinliklerini değerlendirmektir. Araştırmamızda materyallerin remineralizasyon kapasitelerinin değerlendirilmesi için, 45 adet mine örneği, Grup 1 (Kazein Fosfopeptit Amorf Kalsiyum Fosfat, GC Tooth Mousse), Grup 2 (CPP-ACP + %5 Glisirizik asit) ve Grup 3 (CPP-ACP + %10 Glisirizik asit) olarak 3 gruba ayrıldı. Mine örnekleri 96 sa demineralizasyon solüsyonunda bekletildikten sonra 14 günlük pH döngüsü ile birlikte remineralizasyon ajanları uygulandı. Mine örneklerinin başlangıç, demineralizasyon sonrası ve pH döngüsü sonrası mikrosertlik ve SEM analizleri yapıldı. Antibakteriyel test için 40 adet mine bloğu Streptococcus mutans biyofilmi ile inoküle edildi. Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4 (kontrol grubu) olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Biyofilm 7 gün süresince günde sekiz kez %10 sükroza tabi tutuldu. Çalışmada biyofilm büyüme periyodunun ardından, kontrol grubu dışında mine örneklerine antibakteriyel etkinliği değerlendirilen materyaller uygulandı. Materyallerin uygulanması sonrası örnekler 37 oC'de 2 gün inkübe edildi ve bu sürenin sonunda oluşan biyofilmin absorbans değerleri belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 17.0 programı kullanılarak Shapiro Wilk testi, Tek yönlü ANOVA testi, tekrarlayan örnekler için iki yönlü ANOVA testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of Tooth Mousse containing CPP-ACP and a toothpaste containing various amounts of glycyrrhizic acid on the remineralization of primary enamel with initial caries and to assess surface chances on enamel as well as to evaluate their antibacterial effects. In our study, the evaluation of remineralization capacities of materials; 45 enamel samples were divided into 3 groups as: Group 1 (GC Tooth Mousse with Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate) Group 2 (CPP-ACP + %5 Glycyrrhizic acid) and Group 3 (CPP-ACP + %10 Glycyrrhizic acid). The enamel samples were immersed in a demineralization solution maintained for 96 hours and remineralization agents were applied with pH cycling for 14 days. Surface Microhardness and SEM analyzes were performed at the baseline, after demineralization and after pH cycling. For antibacterial test, 40 enamel blocks were inoculated with Streptococcus mutans biofilm. Four groups were formed: Group 1, Group 2, Group 3 and Group 4 (control group). The biofilms were then exposed to 10% sucrose eight times per day for seven days. In this study, after biofilm growth period, the enamel blocks except control group were treated with materials to evaluate antibacterial efficiency. After application of the materials, the samples were incubated for a further 2 days at 37 oC and at the end of this period, the absorbance values of the biofilm formed were determined. The obtained data were analyzed statistically using Shapiro Wilk test, One-way ANOVA test, repeated measurements of two-way ANOVA with SPSS 17.0 program.