SARC-F testi ile değerlendirilen 65 yaş ve üzeri popülasyonda sarkopeni ile polifarmasi ve komorbidite ilişkisi
The association of polypharymacy and comorbidities with sarcopenia using SARC-F questionnaire in patients 65 years and older
  1. Tez No: 554243
  2. Yazar: GÖZDE BALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ. Çalışmamızda Geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzerindeki hastaları SARC-F testi ile değerlendirilerek sarkopeni ile polifarmasi ve komorbidite ilişkisini araştırmayı amaçladık . YÖNTEM. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniği'ne 01/01/2019-01/06/2019 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzerindeki 551 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, kronik hastalıkları ve kullandığı reçeteli ilaçlar sorgulandı. Sarkopeniyi değerlendirmek için hastalara bes ̧ sorudan (güç, yardımla yürüme, sandalyeden kalkma, merdiven çıkma, düşme) oluşan SARC-F testi uygulandı. Hastalar SARC-F skoruna göre sarkopeni açısından 2 gruba ayrıldı. Skoru ≥ 4 olan hastalar sarkopenik olarak değerlendirildi. BULGULAR. Çalışmaya alınan hastaların 367 (%66,7)' si kadındı. Ortanca yas ̧ 74 idi. Yaş grubuna göre 302 (%54,8)' si genç yaşlı, 193 (%35)' ü orta yaşlı, 56 (%10,2)' sı ileri yaşlıydı. Ortanca hastalık sayısı 2, kullanılan ilaç sayısı 4 idi. Polifarmasi sıklığı 225 (%40,8) saptandı. SARC-F skoru ortanca değeri 2 olarak hesaplandı ve kadınlarda erkeklere oranla daha yüksekti (p=0,002). SARC-F skoru ≥ 4 (sarkopenik) olan hasta sayısı 143 (%26) saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Our study aimed to investigate whether sarcopenia evaluated by SARC-F questionnaire is associated with polypharmacy and comorbidities in patients 65 years and older referred to geriatric outpatient clinic. METHODS. 551 patients aged 65 years and over ,who were referred to Istanbul Medeniyet University Goztepe Training and Research Hospital Geriatric Outpatient Clinic between 01/01/2019-01/06/2019, were enrolled in the study. Descriptive features, comorbidities and prescribed drugs were obtained from the patients at the interview. To asses sarcopenia, SARC-F questionnaire that consists of five basic questions (strength, walking with assistance, standing up from chair, climbing upstairs, falling) was used. According to SARC-F score, patients were divided into two groups. The patients with SARC-F score ≥ 4 were considered as sarcopenic. RESULTS. 367 of the patients (66,7%)were women. The median age was 74. 302 patients were aged 65 to 74, 193 patients were aged 75 to 84 and 56 patients were aged 85 or more. The median number of diseases was 2 and median number of drugs was 4. The frequency of polypharmacy was 40,8% (225).