65 yaş üstü bireylerde sarkopeninin sıklığı, ilişkili olduğu faktörler ve beslenmeyle ilişkisi
Frequency of sarcopenia in individuals over 65 years of age, associated factors of relationship with nutrition
  1. Tez No: 963011
  2. Yazar: MUHAMMED MUHSİN KAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Sarkopeni nüfusun yaşlanmasıyla beraber ülkemizde ve tüm Dünyada sıklığı ve önemi giderek artan bir geriatrik sendromdur. Çalışmamızda Pamukkale Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri popülasyonda sarkopeni sıklığını belirlemeyi, sarkopeni ile beslenme arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi, etki eden diğer faktörleri araştırmayı ve koruyucu hekimlik alanında farkındalığı artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, 1 Ocak – 31 Mart 2025 tarihleri arasında, Pamukkale Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuru yapan 65 yaş ve üzeri yaşlı bireyler ile yürütülmüştür. Çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan ve onayı alınan katılımcılara; 11 sorudan oluşan Sosyodemografik-Klinik Form, katılımcılardaki sarkopeni riskini hızlıca değerlendirmeyi sağlayan 5 soruluk SARC-F anketi, katılımcıların nütrisyonel durumunu değerlendirmeyi amaçlayan MNA (Mini Nutritional Assessment) testi uygulanmıştır. Sonrasında katılımcıların vücut ağırlıkları, boyları, üst orta kol çevreleri ve baldır çevreleri ölçülmüştür. Ardından katılımcıların fiziksel performanslarını değerlendirmeye yönelik 4 metre yürüme hızı testi ve son olarak Smedley tipi el dinamometresi ile kas kuvveti ölçümü gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is a geriatric syndrome whose frequency and importance are increasing in our country and all over the world with the aging of the population.In our study, we aimed to determine the frequency of sarcopenia in the population aged 65 and over who applied to Pamukkale University Family Medicine Polyclinics , to evaluate the relationship between sarcopenia and nutrition, to investigate other affecting factors and to increase awareness in the field of preventive medicine. Materials and Methods: Our study was conducted with individuals aged 65 and over who applied to Pamukkale University Family Medicine Polyclinics for any reason between January 1 and March 31, 2025. Participants who met the inclusion criteria and received consent for the study were administered the following questionnaires; Sociodemographic-Clinical Form consisting of 11 questions, SARC-F questionnaire consisting of 5 questions that allows rapid assessment of sarcopenia risk in participants, MNA (Mini Nutritional Assessment) test was applied to evaluate the nutritional status of the participants. Afterwards, the participants' body weights, heights, upper mid-arm circumferences and calf circumferences were measured. Then, 4-meter walking speed test was performed to evaluate the participants' physical performance and finally, muscle strength was measured with a Smedley type hand dynamometer. The obtained data were analyzed with the SPSS 25.0 package program.