Alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezi'nde tedavi gören bireylerin fonksiyonel olmayan tutumlarının tedavi motivasyonuna etkisi
The effects of dysfunctional attitudes on treatment motivation of individuals admitted to alcohol and drug research, treatment and training center
- Tez No: 554283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Psikoloji, Public Health, Nursing, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nde tedavi gören bireylerin fonksiyonel olmayan tutumlarının tedavi motivasyonuna etkisini incelemek amacıyla planlanan bu araştırma tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırma Eylül 2018 ve Mart 2019 tarihleri arasında Bursa'da bir eğitim araştırma hastanesi bünyesindeki AMATEM'de yatarak ya da ayaktan tedavi alan ve araştırma kriterlerine uyan 101 hasta ile yapıldı. Çalışmaya alınan katılımcılara Kişisel Veri Formu, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) ve Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) uygulandı. Verilerin analiz edilmesinde betimleyici istatistiksel yöntemler, Bağımsız Gruplar T testi, Kruskal-Wallis H Testi, Mann-Whitney U testi, Pearson Korelasyon analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of dysfunctional attitudes on the treatment motivation of individuals which is descriptive-relational study is conducted at Alcohol and Drug Research, Treatment and Training Center. The study is carried out between September 2018 and March 2019 in a training and research hospital in Bursa with 101 patients who is inpatient or outpatient in AMATEM and meet the research criteria. Dysfunctional Attitudes Scale (DAS), Treatment Motivation Questionnaire (TMQ) and Personal Data Form were applied to the participants. Descriptive statistical methods, Independent Sample T Test, Kruskal-Wallis H Test, Mann-Whitney U Test, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used to analyze the data.