Erzurum ili Horasan ilçesinde halk hekimliği
Folk medicine in Horasan, a district of Erzurum
  1. Tez No: 554304
  2. Yazar: YUSUF DİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Erzurum ilinin Horasan ilçesindeki halk hekimliğine ait âdet, inanış ve uygulamalar araştırılmıştır. Geçmişi çok eskilere dayanan ilçe tarihi İpek Yolu üzerinde bulunup önem arz etmektedir. İlçenin halk hekimliği konusunda zengin bir geçmişi vardır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı, kapsam-sınırlılıkları, materyal-yöntemi; Horasan ilçesinin konumu, coğrafi konumu, tarihi, nüfus-ekonomik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde halk hekimliği hakkında genel bilgiler verilmiştir. Halk hekimliği, tarihçesi ve ülkemizde bu konuda yapılmış çalışmalar yansıtılmıştır. İkinci bölümde Horasan ilçesindeki halk hekimliği uygulamaları, halk hekimliği uygulayıcılarından bahsedilmiştir. Tedavi usullerinin Horasan ilçesindeki uygulama biçimleri halktan alınan bilgilerle yansıtılmıştır. Geçiş dönemlerinden doğum ile ilgili bilgi ve uygulamalar yansıtılmıştır. Horasan ilçesinde çeşitli hastalıklar için uygulanan tedavi yöntemleri verilmiştir. Bu yöntemler ilçe halkından derlenmiştir. Elde edilen veriler tamamen gerçekçi, gerçekçi-majik, tamamen majik yöntemler olarak sınıflandırılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the customs, beliefs and applications which belong to the folk medicine in Horasan district of Erzurum has been searched. The history of the district that goes back a longway is located on the Silk Road and it has an importance. The district has a wealthy background about folk medicine. In introduction chapter, it has been informed about the subject, importance, objective, extent-limitedness, materials-methods of the topic; location, geographical position, history, population-economic structure of Horasan. In first chapter, it has been informed about the general despcriptions of folk medicine. Folk medicine, its history and the studies in our country have been represented. In second chapter, it has been mentioned about the common treatment methods, practitioner of folk medicine in Horasan. Application methods of the treatment ways in Horasan district have been represented with the informations obtained from community. It has been reflected informations and applications about birth which is transitional period of human life. Various treatment methods used in Horasan district have been given. These methods have been compiled from the town people. Acquired datas have been categorised as completely realist, realist-magical and completely magical. It has been included a conclusion part in accordance with findings of the research.