Ankara yöresi grokovaklarının kütle dayanımının ve elastisite modülünün ampirik ilişkilerle belirlenmesi ve anizotropi özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 55431
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSNÜ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ankara ve yakın çevresindeki grovaklann kütle dayanım ve kütle elastisite modülünün belirlenmesine çalışılmış ve anizotropinin/yönelimin bu parametreler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla grovaklar kaya kütlesi sınıflama sistemine göre sınıflanmış, kütle dayanım ve kütle elastisite modülünün belirlenmesi için gerekli olan parametreleri tespit edilmiştir. Bu işlem gerçekleştirilirken yönelimin etkisini de görebilmek için iki yön belirlenmiş ve çalışma her iki yönü de kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Grovaklarda 1. ölçüm yönü için 24.6-4t.01 arasında (ortalama=34.65), 2. ölçüm yönünde 31.2- 54.4 arasında değişen (ortalama=36.2) kaya kütlesi sınıf (RMR) puanlan belirlenmiştir. Her iki ölçüm yönünü ve 1. ve 2. ölçüm hatlarını içeren genelleştirilmiş doğrusal olmayan Hoek-Brown yenilme zarflan çizilmiştir. Kütle elastisite modülü değerleri Serafim-Pereira ve Nicholson-Bieniawski'ye göre belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Serafim-Pereira tarafından önerilen eşitliğe göre 1. ölçüm yönü için kütle elastisite modülü 2.58-5.96 GPa arasında (ortalama=4.22 GPa), 2. ölçüm yönü için 3.3-6.8 GPa arasında değişen (ortalama=4.63 GPa) değerler belirlenmiştir. Nicholson ve Bieniawski tarafından önerilen eşitlikte kütle elastisite modülü sağlam kayaç elastisite modülünden belirlendiği için daha az sayıdaki lokasyona uygulanabilmiştir. Bu eşitliğe göre grovaklann kütle elastisite modülü 0.52-14.9GPa arasında (ortalama=4.9 GPa) değişmektedir. Her iki eşitlikten elde edilen sonuçlar aynı lokasyonlar için karşılaştırılmış; genel anlamda bakıldığında bu iki ampirik yaklaşımın sonuçlarının uyumlu olduğu gözlenmiştir. Çalışma sonunda grovaklar için yönelimin bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the rock mass strength and modulus of elasticity of greywacke rock mass in Ankara and its surroundings and to investigate the effects of anisotropy/orientation on these parameters. For this purpose, the greywacke is grouped according to the rock mass rating system (RMR) and the necessary input parameters are determined to obtain rock mass strength and modulus of elasticity of the rock mass. During data collection, to see the effect of orientation on rock mass properties, two arbitrary directions are selected and the study is carried out to consider both directions at each location. In the greywacke, RMR values are determined to vary between 24.6-41.01 (34.65 average) and 31.2-54.4 (36.2 average) - the former representing the first scanline and the latter the second scanline. For both scanlines and for the combination of the two, the generalized non-linear Hoek-Brown failure envelopes were drawn. The values of the moduli of elasticity of the rock mass were determined using the equations proposed by Serafim-Pareira and Nicholson-Bieniawski and then these two were compared. According to the equation proposed by Serafim-Pareira moduli of elasticity for the rock mass are determined as 2.58-5.96 GPa (4.22 GPa average) and 3.3-6.8 Gpa (4.63 GPa avarage) - for the first scanline and for the second scanline. Since the equation proposed by Nicholson-Bieniawski incorpotates the modulus of elasticity of the intact rock, it could be applied only to a very limited number of locations. According to this equation moduli of elasticity of the rock mass differ between 0.52 and 14.9 GPa (4.9 GPa average). A comparison of the results of both equations for the same locations implies that these values are more or less conformable with each other. It is concluded that orientation has little effect on the mass properties of the greywacke.