Sağlık hizmetleri ve kalite
Health services and quality
- Tez No: 554361
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, sağlık hizmetleri ve kalite konusundadır. Sağlık ve sağlıklı yaşam mutlu bir toplumun yapı taşıdır. Toplum sağlığının iyi olması, o toplumun sağlık hizmetlerine olan bakış açısıyla şekillenir. Sağlık hizmetinin geliştirilmesi için sağlığa ayrılan bütçe, zaman, eğitim, emek ve çaba o toplumun sağlık hizmetine verdiği önemi ifade eder. Sağlık hizmetinin etkin yapılabilmesi, sağlıkta kalitenin kurumlarca özümsenip, doğru uygulanmasıyla gerçekleşir. Kuramsal nitelikteki bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Birinci bölümde sağlık, sağlık hizmetleri ve özellikleri ele alınmıştır. Bu bölümde sağlık, hastalık, hastane, hizmet ve kalitenin tanımları yapılmıştır. Sağlık hizmetlerinin tanımı ve özellikleri ele alınmış, sağlık hizmetleri sınıflandırılarak örneklerle açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde sağlık hizmetlerinde kalite konusu işlenmiştir. Sağlık hizmetlerinde kalitenin özellikleri ve kalitenin iyileştirilmesi için yapılması gerekenler ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde kalite yönetimi, yönetim sistemleri, denetimi ve denetim araçları analiz edilmiştir. Araştırmanın son kısmı olan üçüncü bölümünde kalitenin sağlık hizmetlerinde uygulanması ve hasta memnuniyeti konuları ele alınmıştır. Sağlık hizmetlerinde kalitenin ne şekilde uygulandığı ele alınarak açıklanmıştır. Sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetinin tanımı yapılmıştır. Hasta memnuniyetine verilen önem ele alınarak kalite açısından getirilerinin neler olduğu açıklanmıştır. Hasta memnuniyetinin ölçülmesinde yararlanılan yöntemler örneklerle açıklanarak analiz edilmiştir. Burada elde edilen en önemli bulgu, sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetini gerçekleştirmek için kaliteye öncelik vermenin gerekli olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study is about health services and quality. Health and wellness are the constituents of a happy society. The good health of the community is shaped by the perspective of that society on health services. The budget, time, education, labor and effort for the development of health care services express the importance that society gives to health care. Providing an effective health care is possible only when the quality is internalized by health institutions and applied accurately. The literature survey was used in this research which has theoretical character. In the first part, health, health services and their properties are discussed. In this section, definitions of health, disease, hospital, services and quality are made. The definition and characteristics of health services are discussed, health services are classified and explained with examples. In the second part of the study, the quality of health services is elaborated. The characteristic of the quality health services and the requirements for improving the quality are discussed. In this section, quality management, management systems, inspection and inspection tools have been analyzed. In the third part of the study, the application of quality in health services and patient satisfaction issues are discussed. The quality of health care services is explained by considering how they are implemented. Patient satisfaction in health services is defined. The importance given to the satisfaction of the patients is discussed and the returns in terms of quality are explained. The methods used in the measurement of patient satisfaction are explained with examples and analyzed accordingly. The most signifıcant finding we had in this study is the necessity of giving priority to quality in order to gain patient satisfaction in terms of health services.