Toplam kalite yönetimi ve sağlık hizmetleri
Total quality management in healthcare services
  1. Tez No: 426237
  2. Yazar: SILA MİNE KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
SAĞLIK SEKTÖRÜNDE İDEAL YAKLAŞIM TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Çalışmada ele alınan konu, TKY'nin sağlık sektörü içerisindeki uygulanabilirliği ile gerekliliğinin incelenmesi ve kaliteyi etkileyen faktörler bazında etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada tarihçi metot ve tümden gelim yönteminden yararlanılmıştır. Ancak, çalışmanın özellikle sağlık çalışanları açısından incelendiği bölümlerinde, mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de sıklıkla yer verilmiş, tanık olunan örnek olaylardan istifade edilmiştir. Sağlık hizmetlerinden beklenen; hizmetin kolay ulaşılabilir, sürekli, verimli ve kalitesinin yüksek olmasıdır. TKY, etkili bir şekilde uygulandığında bu beklentiyi karşılayabilecek; bunun yanında da çalışan performansını ve motivasyonunu, müşteri memnuniyetini artırırken hizmet maliyetini düşürecek ideal bir yönetim yaklaşımıdır. Beslenme hizmetlerinden poliklinik hizmetlerine kadar bütün faaliyetleri bir bütün olarak değerlendiren TKY, hizmet kullanıcılarını da bu değerlendirme sürecine dahil ettiğinden kaliteyi artırır.
Özet (Çeviri)
IDEAL APPROACH IN HEALTH SECTOR TOTAL QUALITY MANAGEMENT This study claims that TQM's applicability and its necessity in the health sector and evaluating the effect on the basis of influencing factors the quality. By doing that, it has been benefited from chronological and deductive method. Yet, in the parts of study especially reviewed from the point of healthcare staff, occupational knowledge, experience and observations has been often mentioned and benefited from sample cases that has been witnessed. The thing that is expected from health services is to be easily reachable, sustained, efficient and high quality. TQM can satisfy that expectation if it is applied effectively, besides it is an ideal management method that decreases the cost of service as it increases the employee's performance and motivation, also the customer pleasure. From nutrition services up to polyclinic services, TQM that evaluates all activities as a whole, it increases the quality because of including the service users into this evaluating process.