Şanlıurfa sulu ve kuru koşullarında farklı kökenli bazı buğday çeşitlerinde verim ve verim karakterleri üzerine bir araştırma
A Study of irrigated and arid conditions yield and yield component of some different extraction wheat cultivators in Şanlıurfa, Turkey
- Tez No: 55437
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi şanlıurfa sulu ve kuru koşullarında farku kökenli bazi buğday çeşitlerinde verim ve verim karakterleri üzerine bîr araştırma Abdulaziz AKTAClR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı 1995, sayfe:40 Şanlıurfa koşullarında kuru ve sulu şartlarda yürütülen bu çalışmada 10 buğday çeşit ve çeşit adayları materyal olarak kullanılmıştır. Bu araştırma 1994-1995 buğday yetiştirme sezonunda Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, taban koşullarını temsil eden deneme alanında kurulmuştur. Bu çalışma sonucunda; kuru şartlarda en yüksek verim Sham I buğday çeşidinden, en düşük verim ise 0032 buğday çeşidinden elde edilmiştir. Sulu şartlarda en yüksek verim Ege 88 buğday çeşidinden, en düşük verim ise Eridano buğday çeşidinden elde edilmiştir. Ayrıca ele alınan çeşitlerde tane verimi ile bin tane ağırlığı,başakta tane ağırlığı, erme süresi, başaklanma süresi ve bitki boyu arasında olumlu ve önemli ilişkiler bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulu ve kuru şartlar, Verim ve verim unsurları, Buğday verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY OF IRRIGATED AND ARID CONDITIONS YIELD AND YIELD COMPONENT OF SOME DIFFERENT EXTRACTION WHEAT CULTIVATORS İN ŞANLIURFA,TURKEY Abdulaziz AKTACİR Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995, page:40 The experiments was carried out, under arid and irrigated fields conditions. 10 wheat cultivars and lines were used in this research. This study was carried out of the experiment area of the agriculture faculty of Harran university in Şanlıurfa in 1994- 1995. In this study; under arid conditions the highest grain yield gave than sham I wheat cultivar and lowest grain yield than 0032 wheat cultivar. Althogouther, ungated conditions the highest grain yield than Ege 88 wheat cultivar and lowest grain yield gave than Eridano wheat cultivar. It was found that there were positive and significant correlation between gram yield and; 1000 seeds weight, weight of seeds per heacLdays from heading to maturity, heading date and plant height KEY WORDS: Irrigated and arid conditions, Yield and yield component, Wheat of yield n