Determination of the effect of different osmolytes applied to canola(Brassicanapus L.) plant under dry and wet conditions on yield, yieldcomponents and oi̇l rates in Şanliurfa ecology
Şanlıurfa ekolojisinde kanola (Brassicanapus L.) bitkisine kuruve sulu koşullarda uygulanan farklı ozmolitlerin verim,verim unsurları ve yağ oranlarına etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 815282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVHER İLHAN CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ili ekolojik koşullarında Kanola (Brassicanapus L.) bitkisine kuru ve sulu koşullarda uygulanan farklı ozmolitlerin verim, verim unsurları ve yağ oranlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü deneme alanında, 2021-2022 üretim sezonunda tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme sulu ve kuru koşullar ve Ozmolit uygulamaları şeklinde iki faktörlü olarak uygulanmıştır. Araştırmada, uygulamalar (sulu ve kuru) ana parselleri, kullanılan ozmolitler ise alt parselleri oluşturmuştur. Materyal olarak bölgenin standart çeşidi PTR64 Kanola tohumu kullanılmış ve yapraktan püskürtme ile ozmolitler( askorbik asit, salisilik asit, glisinbetain) uygulanmıştır. Araştırmada; harnupta tane sayısı, bitki boyu (cm), bitki başına yan dal sayısı (adet/bitki), bitki başına harnup sayısı (adet), bin tane ağırlığı (g), tohum verimi (kg/da) ve yağ oranı (%) gibi bitkisel parametreler ve yağ asitleri ( palmitik asit, stearik asit, oleik asit, linoleik asit, linolenik asit) oranları incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre sulu koşullarda bitkisel özelliklerde verimde artış sağlandığı ayrıca ozmolit uygulamaları sonucu verimde ve yağ asitleri oranlarında farklılığa sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tohum verimi (kg/da) 247.46-451.38 değerleri arasında olduğu, en yüksek tohum veriminin sulu koşullarda elde edildiği görülmüştür. Yağ oranı (%) incelendiğinde, % 24.67 ile % 34.60 arasında değiştiği görülmüştür. Yağ asitleri incelendiğinde; Palmitik Asit, Stearik Asit, Oleik Asit, Linoleik Asit ve Linolenik Asit sırasıyla %4.55, %2.04, %72.85, %16.94 ve %4.92 değerlerine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental design of divided plots in random blocks in the 2021-2022 production season in the experimental area of Harran University Osmanbey Campus in order to determine the effects of different osmolytes applied to the Canola (Brassica napus L.) plant in dry and irrigated conditions in the ecological conditions of Şanlıurfa province. was carried out in triplicate. In the experiment, it was applied in two locations, wet and dry conditions. In the research, the applications (wet and dry, S-C) formed the main plots, and the osmolites used formed the sub plots. The standard variety of the region, PTR64 Canola plant, was used as material and osmolytes (ascorbic acid, salicylic acid, glycine betaine) were applied by spraying from the leaves. In the research; such as number of seeds in carob, plant height (cm), number of side branches per plant (number/plant), number of carob per plant (number), weight of thousand seeds (g), seed yield per parcel (kg) and oil rate (%) vegetable parameters and fatty acids (palmitic acid, stearic acid, oleic acid, linoleic acid, linolenic acid) ratios were investigated. According to the findings obtained, it was concluded that the yield was increased in vegetative properties in aqueous conditions, and that osmolite applications caused a difference in yield and fatty acid ratios. According to the results obtained, it was seen that the seed yield (kg/da) was between 247.46 and 451.38 values, and the highest seed yield was obtained in irrigated conditions. When the fat ratio (%) was examined, it was seen that it varied between 24.67% and 34.60%. When fatty acids are examined; Palmitic Acid, Stearic Acid, Oleic Acid, Linoleic Acid and Linolenic Acid were found to have 4.55%, 2.04%, 72.85%, 16.94% and 4.92% values, respectively.