Şanlıurfa sulu ve kuru koşullarda farklı kökenli bazı arpa çeşitlerinde verim ve verim karakterleri üzerine bir araştırma
A Study of irrigated and arid conditions yield and yield component of some different extraction barley cultivators in Şanlıurfa, Turkey
  1. Tez No: 55473
  2. Yazar: ADNAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA SULU VE KURU KOŞULLARINDA FARKLI KÖKENLİ BAZI ARPA ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM KARAKTERLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Adnan TOPRAK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı 1995, sayfa:35 Bu çalışma bazı farklı kökenli arpa, çeşit ve çeşit adaylarının verim ve verimi etkileyen verim unsurlarım incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma 1994-1995 arpa yetiştirme sezonunda Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, taban koşullarım temsil eden deneme alanında kurulmuştur. Materyal olarak 10 arpa çeşidi kullanılmıştır.Deneme 3 tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre planlanmıştır. Bu çalışma sonucunda; kuru şartlarda en yüksek verim Patty/Elmalı seleksiyon (P.E.S.) arpa çeşidinden, en düşük verim ise Erginel 91 arpa çeşidinden elde edilmiştir. Sulu şartlarda en yüksek verim Angora arpa çeşidinden, en düşük verim ise Cumhuriyet 50 arpa çeşidinden elde edilmiştir. Kuru şartlarda tane verimi ile bin tane ağırlığı arasında olumlu ve önemli ilişkiler, Sulu şartlarda tane verimi ile başaklanma gün sayısı arasında olumlu ve önemli ilişkiler bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER; Sulu ve kuru şartlar, Verim ve verim unsurları, Arpa verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY OF IRRIGATED AND ARID CONDITIONS YIELD AND YIELD COMPONENT OF SOME DIFFERENT EXTRACTION BARLEY CULTIVATORS İN ŞANLIURFA,TURKEY Adnan TOPRAK Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995, page: 3 5 This research was made in order to study yield and some yield component of some barley cultivates and test lines. This study was carried out of the experiment area of the agriculture faculty of Harran university in Şanlıurfa in 1994-1995. 10 barley cultivates, where used as the material experiment was arranged in randomized complete blocks with their replications. In this study; under arid conditions the highest grain yield gave than Patty/Elmah seleksiyon (P.E.S.) barley cultivator and lowest grain yield than Erginel 91 barley cultivator. Although, irrigated conditions the highest grain yield than Angora barley cultivator and lowest grain yield gave than Cumhuriyet 50 barley cultivator. It was found that there were positive and significant correlation between yield and; 1000 seeds weight under the arid conditions. It was under the irrigated conditions; between yield and heading date. KEY WORDS: irrigated and arid conditions, Yield and yield component, Barley yield