Accountant or advisor? Role CPAS on family SME performance
Muhasebeci mi danışman mı? SMMM'lerin KOBİ aile işletmelerinde performansa etkisi
  1. Tez No: 554373
  2. Yazar: KAĞAN SIRDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMOTHY SCOTT KİESSLİNG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilgi Temelli Yaklaşım (BTY) üzerine kurulan bu tez, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) danışman rolünün oluşumunu ve Küçük ve Orta Boy (KOBİ) aile işletmelerinin performansına etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın sonuçları, şirket içindeki muhasebe çalışanlarını basit muhasebe işleriyle görevlendiren KOBİ aile işletmelerinin SMMM'i daha yüksek olasılıkla danışman olarak kullandığını ve bunun şirket performansını olumlu etkilediğini göstermiştir.Çalışmanın teorik katkıları şunlardır: ilk olarak bu tez, SMMM'lerin danışman rolüne odaklanıp bunun performansa etkisini araştırarak literatürde az araştırılmış olan bir alana (Barbera & Hasso, 2013; Dyer & Ross, 2007) değinmektedir. İkinci olarak bu tez, SMMM'ler için basit muhasebe işlerini görmeyi danışman statüsüne erişmek için ön koşul gören mevcut anlayışı sorgulamaktadır. Üçüncü olarak bu tezde, KOBİ aile işletmelerine muhasebe alanındaki iç ve dış bilgi kaynaklarının daha yüksek şirket performansı için bir arada kullanılmasına dair uygulamaya yönelik bir öneri sunulmaktadır. Gelecekte bu alanda yapılacak çalışmalar, hem KOBİ aile işletmelerinin hem de SMMM'lerin görüşlerini içeren bu tezin çıktılarının üstüne bina edilebilir.
Özet (Çeviri)
Building on Knowledge Based View (KBV) this thesis investigates the formation and the effect of external Chartered Public Accountants' (CPA) advising services on the performance of family Small and Medium-Sized Enterprises (SME). The results of the study show that family SMEs that utilize internal accounting professionals for basic tasks are more likely to use their external accountant (CPA) for advising tasks, which in turn results in higher performance. The theoretical contributions of this study are first, addressing a research gap in family SME research by signifying the effect of CPA's advising role on family SME performance (Barbera & Hasso, 2013; Dyer & Ross, 2007); second, challenging the view that conceptualizes basic accounting tasks as an enabler for CPAs to provide advising services to family SMEs; and third, offering a way of combining internal and external knowledge resources to enhance the performance, which contributes a managerial implication as well. Future research can build on the results of this study that combines the perspectives of firms and CPAs simultaneously.