Rol belirsizliği ve rol çatışmasının muhasebe meslek mensuplarının iş stresi üzerine etkisi
The effect of role ambiguity and role conflict on job stress of accounting professionals
- Tez No: 687018
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının rol belirsizliği ve rol çatışmasının iş stresi üzerine etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla meslek mensuplarının rol belirsizlikleri ve rol çatışmasının iş stresi üzerine etkisi algılarına göre analiz edilmiştir. Bu noktadan yola çıkılarak hazırlanan çalışmada öncelikle araştırma çerçevesine ilişkin literatür incelemesine yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise İzmir ilinde faaliyet gösteren 180 katılımcıdan elde edilen verilerle çalışmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler analiz yoluyla incelenmiştir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışan meslek mensuplarından toplanan veriler ile yapılan analizde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, mesleğini sevip sevmeme durumunun Serbest Muhasebeci Mali Müşavir meslek mensuplarında iş stresi üzerine etki etmediği saptanmıştır. Yapılan çalışmaya göre meslek mensuplarının birbirinden farklı işler yaparken zorluk yaşadığını ve birbirinden farklı şekillerde yapılması gereken işleri yapmak zorunda oldukları tespit edilmiştir. Serbest Muhasebeci Serbest Muhasebeci Mali Müşavir meslek mensuplarının yaşadığı rol belirsizliği ve rol çatışmasının iş stresi üzerindeki etkisi incelendiğinde yaş, mesleğini sevip sevmeme ile öğrenim durumları değişkenlerinin, istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of role ambiguity and role conflict on job stress of accounting professionals. To this end, the effect of role ambiguities and role conflict of the professionals on job stress was analyzed according to their perceptions. Setting out from this point, firstly a literature review has been included regarding the research framework. In the application part of the study, the relationships between the data obtained from 180 participants working in İzmir province and the variables of the study were analysed. The SPSS program was used in the analysis made with the data collected from professionals working as independent accountants and financial advisors. As a result of the analysis, it was found that the status of liking or disliking the profession does not affect the job stress in the profession of independent accounting and financial advisory. The analyses revealed that professionals have difficulties in doing different jobs and they are obliged to do the jobs that should be done in quite different ways. When the effect of role ambiguity and role conflict experienced by Independent Accountants and Financial Advisors on job stress was examined, it was found that the variables of age, liking or disliking and educational status did not have a statistically significant effect.