Boşanmış kadınların boşanma sebepleri ve boşanma sonrası karşılaştıkları güçlüklerin sosyolojik analizi Yozgat ili örneği
The sociological analysis of divorced woman's reasons for divorce and diffcultices they face after divorce – the case of Yozgat province
- Tez No: 590063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir toplumda evlilik olgusu ve aile kurumu var olduğu gibi, aynı toplumda boşanma olgusu da varlığını göstermektedir. Bu nedenle sosyologların göz ardı edemeyeceği toplumsal hususlardan bir tanesi boşanma olgusudur. Çalışmanın spesifik amacı ise Yozgat'taki boşanmış kadınların boşanma sebepleri, boşanma sonrası karşılaştıkları güçlüklerle baş etme yolları ve yöntemlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmada boşanmış kadınların sosyoekonomik düzeyde ve toplumsal cinsiyet bağlamında yaşamış olduğu zorluklar üzerinde çalışılmıştır. Bu doğrultuda boşanmış kadın olmanın ne anlama geldiğini öğrenebilmek için Yozgat ve civarında yaşayan 30 boşanmış kadın ile görüşme yapılmıştır. Boşanmış kadınların sosyo-demografik özellikleri değerlendirilmiş ve boşanma üzerindeki etkilerinin neler olduğuna dikkat çekilmiştir. Boşanmanın aile içi roller ve aile işlevleri ile ilişkisi değerlendirilip, boşanma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgularda ise kadınların aile içi işlevlerinin genel olarak yemek yapmak, çocuk yetiştiriciliği ve çocukların sosyalizasyon sürecinde bulunmak, aile içi sorunlarda problem çözme işlevi görmek, aile içi tüm sorumlulukları üstlenmektir. Kültürel olarak toplumsal cinsiyet kavramı ise eril ve dişil varlık olan insanların rollerini düzenler. Bu rolleri eşitsiz bir şekilde dağıtan toplumsal cinsiyet, kadını biyolojik özelliklerine göre ayrıştırır. Kadının toplumsal rolü ve toplum içerisindeki cinsiyete dayalı iş bölümü boşanma konusunda da toplumsal sorunlara sebep olur. Bu sorunlardan bir tanesi ekonomik sorunlardır. Boşanmış bir kadının iş bulması ve çocukları var ise onları geçindirebilmesi boşanmış kadın olmasından dolayı güçleşmektedir. Bu çalışmanın amacı boşanmış kadınların boşanmış olmalarından dolayı karşılaştıkları ekonomik ve sosyo-kültürel sorunların neler olduğu ve bu sorunlarla nasıl başa çıkabildiklerinin analizidir.
Özet (Çeviri)
In a society, as well as the phenomenon of marriage and family institution, divorce phenpmenon in the same society shows its existance. Therefore, one of the social issues that sociologists cannot ignore is the phenomenon of divorce. The specific aim of the study was to investigate the causes of divorce and the ways and methods of coping with divorce in Yozgat. In the study, the diffuculties experienced by divorced woman at socio-economic level and in the context of gender were studied. İn order to find out what it means to be a divorced woman, 30 divorced woman living in and around Yozgat were interviewed. The socio-demographic characteristics of divorced woman were evaluated and their effects on divorce were highlighted. The relationship of divorce with family roles and family fonctions was evaluated and its effects on divorce were investigated. According to the findings, the family functions of woman in general are cooking, child rearing and socialization of children, problem solving function in family problems and taking on all responsibilities within the family. Culturally, the consept of gender regulates the roles of people who are masculine and feminine. Gender, which unequally distributes these roles, separates woman according to their biological characteristics. The social role of woman and the gender-based division of labor within society also causes social problems in divorce. One of these problems is economic problems. İs difficults for a divorced woman to find a job and support her if she has children because she is a divorced woman. İt is known that the position and place of woman in society is the roles and status given to them. The aim of this study is to analyze the economicand socio-cultural problems that divorced woman woman face due to their divorce and how they can cope with with these problems.