Bilgisayar programı yardımıyla psikrometrik diyagramın elde edilmesi ve diyagram üzerinde işlem yapılması
  1. Tez No: 55439
  2. Yazar: KEMAL ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR PROGRAMI YARDIMIYLA PSİKROMETRİK DİYAGRAMIN ELDE EDİLMESİ VE DİYAGRAM ÜZERİNDE İŞLEM YAPILMASI Kemal ATİK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 64 Bu çalışmada nemli havanın termodinamik özelikleri ve bu özeliklerin birarada gözlenebildiği“Psikrometrik Diyagram”m yapısı incelenmiştir. Daha sonra QuickBasic programlama dilinde Psikrometrik diyagramı çizen ve iki farklı özeliği verildiğinde diğer özelikleri bulan, hal değişim işlemleri yapabilen bir program yazılmıştır. Diyagram -20 °C den 70 °C ye kadar istenilen yükseklik için çizilebilmektedir. Isıtma, soğutma, nemlendirme ve karışım işlemleri yapabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Psikrometri, Psikrometrik Diyagram, Nemli Hava, Nemli Havanın Termodinamiği, Bilgisayarla Diyagram Çizimi.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT Masters Thesis Kemal ATİK Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Mechanical Engineering 1995, Page:64 In this study, thermodynamic properties of wet air and examination of this properties was investigated in the psychometric chart. For this purpose Quick Basic computer program was developed which uses psychometric equations. When the different properties is given, psychometric chart will drawn and then other psychometric proses will calculated. This chart can be drawn from temperature range of-20*C to temperature of 70 "C. Heating, refrigeration, humidification and mixing prosess can be made simultaneously. KEY WORDS: Psychometric, Psychometric chart, Heating, Thermodynamic