Mülki idare amirlerinin kamu performans yönetimine ilişkin tutumlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the determination of the civil governors' attitudes about public performance management
- Tez No: 554392
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Yönetimin var olduğu her yerde yönetimin ve çalışanların performansından söz edilebilir. Türkiye'de bazı kurumlarda uygulanmaya çalışılan ancak yapılan ek ödemeye esas olmanın ötesine henüz geçemeyen performans uygulamaları, geleneksel bürokratik yapının açmazlarını gidermekten ve kamu performans yönetimi yaklaşımından uzaktır. Bu çalışma; merkezi yönetimin taşradaki en üst temsilcileri olan mülki idare amirlerinin kamu performans yönetimine ilişkin tutumlarının tespitine yönelik, farklı pozisyonlarda görev yapan 241 mülki idare amiri ile yapılan anket için geliştirilen beşli tutum ölçeği sonuçlarını içermektedir. Çalışmada kavramsal çerçeve, araştırmanın amacı, önemi, hipotezleri, yöntemi ile örnek çapının belirlenmesi, analiz yöntemi ve metod, araştırmanın pilot uygulaması ile güvenirlik ve geçerlilik analizi, ankete katılan mülki idare amirlerinin demografik bilgileri, tutum ölçeği maddelerinin yapısal eşitlik modeli bulguları bakımından incelenmesi hususları yer almaktadır. Araştırma sonucunda mülki idare amirlerinin kamuda performans yönetimine ilişkin algılarının pozitif olduğu ve çalışmanın kamu hizmet kalitesinin yükseltilmesi ihtiyacı konusunda çözüme işaret eden bir tespiti vurguladığı değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre; mülki idare amirleri, en çok da performans yönetimi sistemi ile bürokratik sorunlara çözüm sağlama beklentisini özdeşleştirmişler ve performans yönetim sisteminin geleneksel bürokratik yapılanmanın açmazlarını ortadan kaldırabileceğini düşündüklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Where management exists, the performance of management and employees can be mentioned. Performance practices that are tried to be implemented in some institutions in Turkey but which have not yet passed beyond being the basis for additional payment are far from addressing the dilemmas of the traditional bureaucratic structure and from the approach of public performance management. This study includes the results of the five attitude scale developed for the survey conducted with the 241 civil governors working in different positions to determine the attitudes of the civil governors, which are the top representatives of central government in the provinces, regarding public performance management. In this study, the conceptual framework, aim, importance, hypothesis, determination of sample diameter with method, analysis method and method, reliability and validity analysis with pilot application, demographic information of civil governors having participated in the survey, analysis of structural equality model of attitude scale items are involved. As a result of the research, it was evaluated that in the context of the the results of the five-point attitude scale, the perceptions of the civil governors regarding performance management in the public sector were positive and that the study emphasized the determination of the solution about augmenting necessity of service quality. According to the results of the research, the civil governors identified the most expectation of providing solutions to bureaucratic problems with the performance management system and stated that they thought the performance management system could eliminate the impoverishment of the traditional bureaucratic structure.